Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am cumparat de curand o masina de la o firma.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am cumparat de curand o masina de la o firma.

Buna ziua! Am cumparat de curand o masina de la o firma , am primit certificat de atestare fiscala, am primit si cele 5 facturi care atesta ca eu am devenit proprietarul dar nu am primit niciun bon fiscal sau chitanta pe suma respectiva de bani pe care am platit-0(plata facandu-se cash). Pot avea probleme atunci cand vreau sa trec masina pe numele meu la primarie? Multumesc
george-neagu, moderator
La inmatriculare nu vi se cere dovada platii ci contractul de vanzare cumparare, daca este vehicul inmatriculat in Romania. Pe de alta parte, daca in contract nu se mentioneaza ca pretul a fost incasat de vanzator, trebuie sa le solicitati eliberarea unor chitante pentru platile facute in numerar. In caz contrar va puteti trezi ca va solicita sa achitati din nou contravaloarea masinii.