Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu victime, dosar penal, deschidere dosar ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu victime, dosar penal, deschidere dosar daune si reparatia masinii

Buna ziua, am avut un accident cu masina din care au rezultat victime (vinovatul fiind dupa parerea mea tocmai victima, intrata pe constrasens cu motocicleta), politia mi-a lasat o autorizatie de reparatie si un proces verbal in care nu este trecut nici evenimentul accidentului si nici vinovatul, ci doar faptul ca:
- am fost audiat ca martor
- s-a deschis un dosar penal si sunt in continuare cercetarilor.
Am vorbit cu cel care trebuie sa faca constatarea daunelor si mi-a spus ca daca in procesul verbal nu este trecut vinovatul nu poate deschide dosarul pentru daune.
Dar daca politia inca face cercetari, este normal sa nu fie scris (parerea mea).
Acum pana se incheie cercetarile, cum pot sa imi repar masina ?
Emanuel Croitoru, utilizator
Va trebui sa asteptati terminarea cercetarilor. Cercetarea poate fi de durata fiind vorba de victime.
Daca reparati masina pe banii dvs., riscati sa nu-i puteti recupera daca inspectorul de daune nu a constatat daunele si nu a facut poze.