Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura de introducere a mostenitorilor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura de introducere a mostenitorilor reclamantului decedat, litigiu civil

`1.Care este taxa judiciara de timbru referitoare la cerere de introducere in cauza a mostenitorilor reclamantului decedat, in cazul unui litigiu civil ?
2. Odata ce cererea de introducere mostenitori a fost depusa la registratura sau comunicata prin email, care sunt pasii urmatori procedurii, care trebuie sa se concretizeze prin citarea mostenitorilor si consemnarea pe porta.just.ro ?
Adica, este necesar un termen de judecata special pentru introducerea mostenitorilor, sau simpla cerere cu documentele atasate isi va produce efectul ? Multumesc.
Este nevoie ca cererea sa fie discutata la termenul de judecata.,judecătorul nu poate dispune între termene ci doar în ședința publica ,în conditii de contradictorialitate etc.La termenul stabilit va prezentati susțineți cererea și vedeți ce dispune judecătorul.. cauzei.Daca cererea dvs e întemeiată ,un certificat de deces,alte acte ,indicati numele si adresa mostenitorilor,atunci nu ar trebui sa fie probleme..
SUNTEM PE DRUMUL CEL BUN, VA MULTUMESC.
Am depus cererea de introducere pe 16 octombrie. La un dosar este deja programata sedinta in noiembrie. La al doilea dosar nu e programata nici o sedinta. Stiti cumva daca cererea se taxeaza?
Pentru dosarul cu sedinta deja programata, primul lucru banuiesc este introducerea mostenitorilor. Nu ar fi instantei , peste o saptamana sau doua, chiar sa si solutioneze dosarul.
Pentru dosarul fara sedinta: trebuie ca eu (mandatar) in mod special sa CER O SEDINTA de introducere a mostenitorilor, sau Curtea de Apel Bucuresti primind cererea de introducere mostenitori, va aloca din proprie initiativa o sedinta de introducere + o sedinta de solutionare dosar ?