Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Am și eu 2 întrebări: Eu și fratele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Am și eu 2 întrebări: Eu și fratele vrem să ...

Bună seara! Am și eu 2 întrebări:
Eu și fratele vrem să cumpărăm o casa cu bani de la părinți, bani pe care ii deținem.
1. La semnarea actelor vin și soții noștrii?
2. Bătrânii de la care cumpărăm au 2 copii la casele lor. Vor avea vreun drept asupra bunului după moartea bătrânilor?
Mulțumesc!
1. Nu, dar cotele părți pe care le cumpărați fiecare, vor fi bunuri comune.
2. Nu.
1. indiferent daca vin sau nu, atata timp cat imobilul este cumparat in timpul casatoriei este bun comun si astfel ar fi bine sa procedati in alt mod - gasiti o varianta, daca parintii sunt in viata s-o cumpere dansii si sa va doneze dvs si fratelui imobilul. bunul din donatie este bun propriu sau gasiti cu notarul alta varianta.
daca banii provin din mostenire, ar fi mai clara situatia fiind tot asa bun propriu - transformati un bun propriu in alt bun propriu.

2. atata timp cat dvs achitati pretul real pe imobil si veti avea dovada platii in contul vanzatorilor, nu aveti de ce sa va faceti griji