Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul pe venit/pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul pe venit/pe profit

Buna ziua! Am o intrebare in legatura cu modul de functionare a impozitului pe venit vs. impozit pe profit. In trimestrul care tocmai a trecut, in luna iulie am indeplinit toate conditiile pentru ca SRL-ul sa ramana platitor de impozit pe profit. Am avut un contract de mandat. Din luna august, am inchis contractul de mandat si am suspendat SRL-ul. Practic in acel trimestru, am indeplinit conditiile de impozit pe venit in luna in care SRL-ul nu a fost suspendat, iar din momentul suspendarii, nu mi se parea ca are logica sa fie nevoie sa pastrez un contract de mandat la care sa platesc taxe, doar pentru a ramane platitor de impozit pe venit. Este normal sa se intample asta? Daca din momentul suspendarii nu am mai avut contractul de mandat sa fie nevoie sa platesc pe acel trimetru impozit pe profit? Multumesc!
george-neagu, moderator
In Codul fiscal nu se spune nimic referitor la suspendarea activității. Deci, începând cu 01/07/2023 trebuie să fiți plătitor de impozit pe profit.
Multumesc!