avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Eu am contract de uzufruct cu bunici ( pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Eu am contract de uzufruct cu bunici ( pe apartament), ...

Bună ziua. Eu am contract de uz fruct cu bunici( pe apartament), bunicul a decedat și ma gândeam cu bunica sa vindem apartamentu și sa ne mutam la casa. Oare putem? Dacă avem contractul de uz fruct ne afectează cu ceva? Suntem amândouă de acord pentru a vinde și a ne muta la casa.
Cel mai recent răspuns: SCA IONESCU & NOVAC , Avocat 14:25, 22 Octombrie 2023
Se face succesiunea după bunicul, iar apoi puteți vinde dacă bunica devine proprietar sau dacă toți moștenitorii sunt de acord. Acolo la succesiune probabil e problema, contează cati copii au avut bunicii și dacă mai trăiesc.
Dacă sunteți proprietar și bunica renunta la uzufruct și puteti vinde fara complicatii.
Sau vindeti impreuna, bunica in calitate de uzufructuar și dvs
Cum bunicul era doar uzufructuar, dreptul s-a stins la decesul lui, nu aveti ce succesiune sa ma dezbateti
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Octombrie 2023
gi-jane2, moderator
Ce succesiune sa mai fac dacă contractul făcut cu bunici când a trăit și bunicul?
Din câte știu eu copii bunicilor nu mai au dreptul o data ce noi am făcut contractul de uzufruct(deci nu cred ca mai trebuie făcut nici osuccesiune)
SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Se face succesiunea după bunicul, iar apoi puteți vinde dacă bunica devine proprietar sau dacă toți moștenitorii sunt de acord. Acolo la succesiune probabil e problema, contează cati copii au avut bunicii și dacă mai trăiesc.

Citind mesajul dvs, am înțeles ca dvs aveți dreptul de uzufruct, nu dreptul de proprietate pentru ca în prima propoziție spuneți ca - "eu am contract de uzufruct".
Dacă e invers, nici nu prea are rost întrebarea - la ce anume probleme v-ați gândit, în concret, când ați pus întrebarea?
Dacă dvs sunteți proprietar și bunica uzufructuar, și ambele sunteți de acord, puteți vinde.
Dreptul de uzufruct al bunicului s-a stins prin deces.

Camy2012 a scris:

Ce succesiune sa mai fac dacă contractul făcut cu bunici când a trăit și bunicul?
Din câte știu eu copii bunicilor nu mai au dreptul o data ce noi am făcut contractul de uzufruct(deci nu cred ca mai trebuie făcut nici osuccesiune)
SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Se face succesiunea după bunicul, iar apoi puteți vinde dacă bunica devine proprietar sau dacă toți moștenitorii sunt de acord. Acolo la succesiune probabil e problema, contează cati copii au avut bunicii și dacă mai trăiesc.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare imobil clauza uzufruct Mdragomir Mdragomir Detin un imobil dobandit de la bunica mea materna prin vanzare cumparare. Exista o clauza de uzufruct, bunica avand drept de folosinta pe timpul vietii. ... (vezi toată discuția)
Vânzare apartament Nazu Nazu As dori sa va întreb dacă se poate vinde apartamentul în care eu și mama mea am rămas proprietare după decesul tatălui meu? Nu am făcut succesiune ... (vezi toată discuția)
Uzufruct Sorina34 Sorina34 Am cumparat un apartament eu sunt proprietara iar varul meu are uzul fruct. Eu vreau sa il vand pot fara el? Dacă el nu e de acord cu vânzarea ap. Pot pune ... (vezi toată discuția)