Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat, Bună ziua, contractul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat, Bună ziua, contractul de comodat, asupra ...

Contract de comodat,
Bună ziua, contractul de comodat, asupra unui imobil, se face la notariat sau între cele două persoane.
După închieiera acestui contract, comodatarul este o ligat să plătească toate taxele și impozitele ce revin imobilului din contract, da?
Mulțumesc
Depinde. Dacă vreți sa îl notați la Cartea funciara, da.
Altfel, nu e obligatoriu.
Pe durata comodatului, comodantul rămâne proprietarul bunului, deci lui ii revine obligația de a achita impozitul.