avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat, Bună ziua, contractul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat, Bună ziua, contractul de comodat, asupra ...

Contract de comodat,
Bună ziua, contractul de comodat, asupra unui imobil, se face la notariat sau între cele două persoane.
După închieiera acestui contract, comodatarul este o ligat să plătească toate taxele și impozitele ce revin imobilului din contract, da?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:28, 21 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde. Dacă vreți sa îl notați la Cartea funciara, da.
Altfel, nu e obligatoriu.
Pe durata comodatului, comodantul rămâne proprietarul bunului, deci lui ii revine obligația de a achita impozitul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notare contract de inchiriere in cartea funciara trandafir2 trandafir2 Buna seara, 1. Care este durata minima de inchiriere a unui imobil, pentru a fi posibila inscrierea in cartea funciara, conform NCC? 2. In plus, se poate ... (vezi toată discuția)
Contract comodat auto zorzoman zorzoman Buna ziua, Vreau sa fac un contract de comodat auto intre copil si parinte. As dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez si cine o sa plateasca pe viitor ... (vezi toată discuția)
Instrainare auto cu contract de comodat andrub andrub Buna ziua, am inteles ca exista posibilitatea instrainarii unui autoturism printr-un contract de comodat incheiat la notar. As dori sa stiu daca prin ... (vezi toată discuția)