Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Am citit ca poti iesi din Asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Am citit ca poti iesi din Asociatia de proprietari. ...

Buna seara,
Am citit ca poti iesi din Asociatia de proprietari. Care sunt partile bune si care rele ale iesirii din asociatia de proprietari?

22 Octombrie 2023 gepop a scris:

Buna seara,
Am citit ca poti iesi din Asociatia de proprietari. Care sunt partile bune si care rele ale iesirii din asociatia de proprietari?

26 Noiembrie 2022 gepop a scris
Cum poti iesi din asociatia de locatari? Ce ti se poate intampla?

Doamna nu s-a modificat inca legea 196/2018.
[ link extern ]

Este urmatoarea lege dupa 230/2007 cea care exista atunci cand erati dv administrator.
Asteptam cu totii modificarea.
Poate la urmatoarea legea un presedinte de asociatie va putea indeplini si functia de administrator si la asociatii de proprietari cu 50 sau 100 unitati , nu doar 10 unitati de proprietate ca acum(art 56) si scapati de problema ca aveti doar 18 apartamente.

w_v_w_v a scris:

Poate la urmatoarea legea un presedinte de asociatie va putea indeplini si functia de administrator si la asociatii de proprietari cu 50 sau 100 unitati , nu doar 10 unitati de proprietate ca acum(art 56) si scapati de problema ca aveti doar 18 apartamente.

În ședința Comisiei pentru administrație publică și amenajarea teritoriului din cadrul Camerei Deputaților din 13.06.2023, în care s-a discutat pe marginea propunerilor de modificare ale Legii 196/2018 , s-a admis amendamentul prin care s-a propus ca un presedinte de asociatie să poată indeplini si functia de administrator la asociatii de proprietari cu maximum 20 de unitati de propietate imobiliară. De urmărit dacă va trece de votul în plen.

[ link extern ]
( 1 : 04 :00 )

Așa că până la 50 sau 100, mai avem de așeptat până la viitoarea modificare a legii nr. 196/2018.
robert1958, utilizator
Multumesc!
Mai aveti vreo continuare?
Acum Simona Bucura Oprescu este ministru.
Cand te uiti observi clar ca tara asta nu o sa scape de birocratie.
Discutiile lor nu prea au legatura cu realitatea dar totusi ei hotarasc.
w_v_w_v, utilizator
Am ceva mai din spate : [ link extern ]

[ link extern ]

w_v_w_v a scris:

Multumesc!
Mai aveti vreo continuare?
Acum Simona Bucura Oprescu este ministru.
Cand te uiti observi clar ca tara asta nu o sa scape de birocratie.
Discutiile lor nu prea au legatura cu realitatea dar totusi ei hotarasc.

dar pe administrator il mai platesc?