Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua Ce condiții trebuie să îndeplinesc ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua Ce condiții trebuie să îndeplinesc pentru a primi ...

Bună ziua
Ce condiții trebuie să îndeplinesc pentru a primi ajutorul pentru casatorie de la angajatorul privat la care sunt angajat?
Acesta are dreptul de a refuza un drept ce este specificat în contractul colectiv de muncă încheiat între mine și el ca angajat ?
Contractul colectiv de muncă nu se încheie între angajator si dvs ..poate va referiti la contractul individual de muncă ... daca acest drept este stipulat in c.i.m., atunci refuzul de a va aferi acele zile poate fi sesizat ITM-ului.
Da la acela mă refeream.
Deci dacă nu se oferă acele beneficii specificate în contract le pot face în prealabil o sesizare la Itm
Nu știu dacă ar fi o idee bună să încerc varianta admiabilă prin a cere o audiență directorului de companie înaintea sesizări, dumneavoastră ce părere aveți?

Cornel Vasile a scris:

Contractul colectiv de muncă nu se încheie între angajator si dvs ..poate va referiti la contractul individual de muncă ... daca acest drept este stipulat in c.i.m., atunci refuzul de a va aferi acele zile poate fi sesizat ITM-ului.

Sesizarea o faceti cand aveti refuzul acordarii...