Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declarația 100 firma noua
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declarația 100 firma noua

Bună ziua!
Am deschis un SRL pe data de 9 octombrie.
Momentan nu am avut activitate, nu am emis nici o factură deoarece aștept o autorizație într-un domeniul specific. Am făcut doar 3 mici achiziții pe firma (sub 100 lei fiecare) dintre care una este registru o unic de control.
Încă nu am contractat servicii de contabilitate.
Nedumerirea mea este: trebuie să depun declarația 100 până pe 25 octombrie? Sau am nevoie de un contabil până încep activitatea propriu-zis (aproximativ 3 săptămâni).
Vă mulmulțumesc!
daca ati deschis firma in 09.10.2023 , prima declaratie o veti depune abia in 25.01.20224 ( pt TRIM 4 ) , dar ca sa fiti micro va trebui sa va angajati o persoana in 30 zile , altfel veti trece la impozitare de 16% la profit.
Multumesc mult pentru clarificare si pentru informația cu cele 30 de zile pentru a rămâne micro.