Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Ce pot sa fac daca angajatorul refuza sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Ce pot sa fac daca angajatorul refuza sa imi dea fluturasul ...

Buna ziua,
Ce pot sa fac daca angajatorul refuza sa imi dea fluturasul de salariu sau orice alta forma de explicatie pentru modul in care mi s-a calculat salariul pe luna august,luna in care am avut ore suplimentare care nu mi s-au platit,Am fost de comun acord ca vor fi platite insa acum nici macar nu mi se raspunde.Multumesc
1. „Nu există prevedere legală cu privire la distribuirea fluturașului de salariu către angajați, cu excepția cazului în care această procedură este specificată în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în Regulamentul de ordine interioară.

Generarea și distribuirea fluturașului ține de procedurile interne ale companiei/angajatorului. Însă, pentru a informa angajatul cu privire la drepturile sale salariale și a menține o comunicare eficientă cu acesta, recomandăm angajatorului să implementeze această practică” ...
www.avocatnet.ro/articol_602...

2 Compensarea muncii suplimentare prin acordarea de ore libere plătite în cel mult 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia (regula) , iar în cazul în care o astfel de compensare nu ar fi posibilă in acest interval de 90 de zile, atunci smunca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia, sporul fiind de cel puțin 75% din salariul de bază.