Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, as vrea sa schimb alocația de la stat a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, as vrea sa schimb alocația de la stat a copilului ...

Bună ziua, a-și vrea sa schimb alocația de la stat a copilului meu în vârstă de 11 ani de pe numele fostului soț care nu este momentan in țară și nu păstrează nici o legătură cu mine( mama copilului) pe numele meu! Se poate face acest lucru? Cum trebuie să procedez? Mulțumesc!

Costache Laura, utilizator
Dacă aveți o hotărâre judecatoreasca în care scrie ca domiciliul copilul este la dvs atunci mergeti cu aceasta la AJPIS din orașul dvs și solicitati transferul alocației.
Va mulțumesc frumos!
Și a- și mai avea o întrebare....cum ar trebui procedat pt a- I face copilului pașaport și să pot pleca în afara țării cu el în vacanta in situația în care tatăl copilului ( fostul soț) nu tine legătura cu noi și nici nu a vrut să ne ajute să obținem procura sa pot pleca cu copilul in vacanta in afara țării?!
Mulțumesc mult,încă odată!

Avocat Neagu Elena a scris:

Dacă aveți o hotărâre judecatoreasca în care scrie ca domiciliul copilul este la dvs atunci mergeti cu aceasta la AJPIS din orașul dvs și solicitati transferul alocației.

Dacă exercitati în mod exclusiv autoritatea parinteasca asupra copilului atunci nu aveți nevoie de acordul tatălui.
În caz contrar, va adresați instantei de judecata cu o cerere prin care sa solicitati suplinirea consimțământului acestuia în vederea ieșirii din tara cu copilul.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu procedura. Tatal o sa fie obligat și la plata cheltuielilor de judecata pe care le faceți cu acel proces.