Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va salut In urma cu 5 ani am avut 2 fapte concurente ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va salut In urma cu 5 ani am avut 2 fapte concurente Am fost ...

Va salut
In urma cu 5 ani am avut 2 fapte concurente
Am fost condamnat cu 2 ani si 8 luni cu suspendare.....asta in 2022...
In 2022 cand a ramas definitiva am hartie de la serviciul de probatiuni care au intrebat de pedeapsa complementara si ultima instanta a decis ca se calculeaza din momentul savarsirii faotei...cea ce a dus in 2022 la incheierea supravegherii si mj au dat hartie in acest sens....
Acum intrebarea mea e cand pot sterge cazierul si unde ma duc
Ultima instanta fiind curtea militara
Chiar am nevoie sa sterg cazierul pt ca mi s a spus la pol ca orice pedeapsa cu suspendare atrage anularea permisului un an....acum m.am trezit dupa un an....ca nu pot da ca trebuie sa stau defapt 5 iar eu deja stau din 2018...pana in 2027 cand zic ei sunt 9 ani...nu exista asa ceva in condiitiile in care maximum si daca omori un om doamne fereste e de 5 ani...unde la mine nu e cazul...eu am condus cu perm suspendat tot din vina lor ca cica nu s obligati in urma unei contestatii depusa de viteza in 2017 ca nu s obligati sa iti mai trimita hartie acasa si cu perm in mana figuram cu el suspendat....ma ajuta cu ceva adresa facuta de cei de la probatiuni catre curt militara...prin care curtea militara spune ca se calculeaza din 2018....?ca as vrea sa imi fac reabilitarea sa sterg cazierul
Art 165 - Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.

Art 167 Cod penal - 4) În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii termenului de supraveghere.
Mergeți la avocat cu hotărârile judecătorești legalizate.
O poate legalizata și avocatul la instanță.
Trebuie calculat tot.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat