Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am divortat de cativa ani, dar nu am facut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am divortat de cativa ani, dar nu am facut partajul ...

Buna ziua.
Am divortat de cativa ani, dar nu am facut partajul pentru apartament. Platesc inca- si am facut asta continuu- facturi, utilitati etc. pe jumatate impreuna cu fostul sot. De doi ani am plecat de acolo, el locuieste inca in apartament. Trebuie sa mai platesc jumatate din facturi etc. daca nu stau acolo? In momentul partajului mai am dreptul la jumatate, daca incetez sa mai platesc?
Multumesc.
Dacă nu mai locuiți acolo nu mai trebuie să plătiți facturile pentru utilități. Partajul îl puteți face având dreptul la 1/2 din apartament.
Bună seara!
Nu trebuie să plătiți ceva daca nu locuinți în fostul domiciliu conjugal.
Când vă veți hotăra să faceți partajul pe casa, nu contează plata acestor facturi, ci contează contribuția fiecărui soț la dobândirea bunului comun-adica acel apartament.
Facturile trebuie achitate de cel care locuiește acolo.
Insa, daca nu se achita Facturile pot apărea probleme dacă se va face executare silită de furnizori.

Deschideți procesul de partaj dacă nu va înțelegeți.

București 2023