Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara!Daca in urma divortului s.a facut si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara!Daca in urma divortului s.a facut si partajul (toate ...

Buna seara!Daca in urma divortului s.a facut si partajul(toate prin notar) mai poate sotul dupa doi ani sa mai solicite din nou sa se faca partajul in instanta?Asa ma ameninta acum ,ca l.am dat in judecata de marirea pensiei alimentare.
Poate sa facă partaj doar pt bunurile ramase neimpartite daca e cazul.
Dacă ați împărțit tot ce era de împărțit, nu mai poate cere încă o data partajul
gi-jane2, moderator
Daca s au cuprins toate bunurile comune existente pana la data desfacerii casatoriei, nu mai are ce sa partajaze acum sau cum sa atace actul de partaj voluntar de acum 2 ani.

Probabil este doar presiune psihologica la adresa dvs. Atata timp cat actul a intrat in circuitul civil, nu ne mai putem suci dupa cum bate vantul maniei si al orgoliului.
Bun comun aveam doar apartamentul pe care s.a facut si partajul. Eu am preluat rata la banca si apartamentul.Nu s.a facut partajul pe bunurile din apartament (mobila,televizoare si ce mai exista intr.un apartament) Tot ce este in ap nu valoreaza 10.000 dar ca sa se razbune poate sa faca acest demers?
Da il poate face evident daca sunt bunuri dobandite in timpul casatoriei. Partajul este imprescriptibil, poate fi cerut oricand. Partajul nu are legatura cu obligatiile fata de copii minori.
Da poate face partaj pe bunuri. Deși pensia nu are nici o legătură cu bunurile poate face