Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Porumbelul de la vecinul de deasupra (bloc cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Porumbelul de la vecinul de deasupra (bloc cu apartamente)

O cunostinta sta intr-un bloc turn. Un vecin de deasupra lui are balconul inchis, iar langa balconul vecinului si-au facut cuib niste porumbei (scot pui in fiecare an). De la acesti porumbei ajunge mizerie pe geamul cunostintei si o deranjeaza. Vecinul are fereastra fixa pe partea aceea (nu se deschide geamul) si nu este de acord sa permita sa i se scoata geamul pentru a goni porumbei si astupa cuibul. Exista vreo posibiltate ca vecinul sa fie obligat sa coopereze? Sau, daca nu coopereaza, se poate chema o echipa de alpinisti si obligat vecinul sa suporte cheltuielile?
Pe vecina o deranjează, ea va suporta cheltuielile ca ea i-a si chemat.
Porumbeii nu sunt ai vecinului, nu vad de ce ar trebui sa suporte el.
gi-jane2, moderator