avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara!Poti obliga pe cineva sa faci succesiunea? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara!Poti obliga pe cineva sa faci succesiunea? In cat ...

Buna seara!Poti obliga pe cineva sa faci succesiunea?
In cat timp trebuie făcută succesiunea?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:30, 1 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poți obliga, însă va veți izbi de asta mai devreme sau mai târziu.
Nu va puteți reînnoi actul de identitate, contractele la utilități, nu puteți vinde/dona/închiria etc.
Succesiunea se poate dezbate oricând, însă dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți avea de achitat în plus către stat un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Robsranch Robsranch Buna ! Tatal meu a decedat in 2017 in 30 mai .Am ramas doar eu fiica lui si sotia defunctului mama mea .Mama a primit o instiintare de la notar sa se prezinte ... (vezi toată discuția)
Mostenire mariastan20@yahoo.com mariastan20@yahoo.com In urma cu 2 luni a decedat sotul surorii mele..Astazi a primit de la primarie o citatie pentru a se prezenta la un anumit notar pentru dezbaterea ... (vezi toată discuția)
Mostenire Sorenica Sorenica Buna ziua! Exista următoarea situatie: mama decedata , tata în viata, 3 surori. Tata si mama proprietarii unui apartament. Cat este tatăl în viata , copiii ... (vezi toată discuția)