Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara!Poti obliga pe cineva sa faci succesiunea? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara!Poti obliga pe cineva sa faci succesiunea? In cat ...

Buna seara!Poti obliga pe cineva sa faci succesiunea?
In cat timp trebuie făcută succesiunea?
Mulțumesc!
Nu poți obliga, însă va veți izbi de asta mai devreme sau mai târziu.
Nu va puteți reînnoi actul de identitate, contractele la utilități, nu puteți vinde/dona/închiria etc.
Succesiunea se poate dezbate oricând, însă dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți avea de achitat în plus către stat un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.