Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune/cumpărare casa bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune/cumpărare casa bunici

Bună ziua!
Mă aflu în următoarea situație, în calitate de nepot, care vrea să cumpere casa bunicilor.
Bunicul meu a murit acum 7 ani, a fost făcută succesiunea între Bunica, fiica și fiu(tatăl meu). După 3 ani, a murit fiica, aceasta având la rândul ei 2 copii. Aceștia din urmă, nu au făcut succesiunea în urma decesului mamei lor.
Pentru a putea cumpăra de la bunica, cum ar trebui să procedez?
Bănuiesc ca în prima fază, ar trebui pornite demersurile pentru a deveni bunica proprietară în totalitate, nu? Doar ca verișorii mei, nu prea vor să cedeze, care ar fi procentul corect din valoarea casei ce li s ar cuveni(suma pe care sa o dăm pentru a ceda partea)? În momentul de față, bunica are 75%, tata 12,5% iar verișorii 12,5%.
Cel mai bine ar fi să cumpăr de la bunica, nu să îmi cedeze toți mie, nu?
Vă mulțumesc!
Daca spuneti ca aveti deja actul de succesiune , vedeti daca nu cumva ati gresit procentele . Bunica are - probabil - 1/4 din masa succesorala , iar copiii impart 3/4 din aceasta . Masa succesorala era 1/2 din casa , asta insemnand ca bunica are jumatatea ei care nu a intrat in succesiune , plus 1/4 din cealalta jumatate , adica 1/8 . 1/2 + 1/8 = 5/8 din casa , adica 62,5% . Copiii bunicului impart pe din doua restul de 37,5% , adica au 18,75% fiecare din intreaga casa . Acestea sunt procentele corect calculate , nu cele pe care dvs. le-ati scris . Daca ajugeti la intelegere , puteti cumpara cotele-parti de la fiecare , de ce sa faceti in plus o operatiune inutila ? Costa ( destul ) ... Desigur , ca sa poata sa va vanda partea lor , succesorii matusii dvs. trebuie sa-si dezbata succesiunea dupa mama lor , altfel nu pot .
CHKa, utilizator
La faza asta, bunica va poate vinde doar cota ei (5/8).
Eventual și tatăl dvs (3/16).
Veți rămâne în indiviziune cu verii, iar dacă aceștia nu vor sa colaboreze sau sa vândă, va puteți adresa instantei pentru ieșirea din indiviziune (partaj).

CHKa a scris:

Daca spuneti ca aveti deja actul de succesiune , vedeti daca nu cumva ati gresit procentele . Bunica are - probabil - 1/4 din masa succesorala , iar copiii impart 3/4 din aceasta . Masa succesorala era 1/2 din casa , asta insemnand ca bunica are jumatatea ei care nu a intrat in succesiune , plus 1/4 din cealalta jumatate , adica 1/8 . 1/2 + 1/8 = 5/8 din casa , adica 62,5% . Copiii bunicului impart pe din doua restul de 37,5% , adica au 18,75% fiecare din intreaga casa . Acestea sunt procentele corect calculate , nu cele pe care dvs. le-ati scris . Daca ajugeti la intelegere , puteti cumpara cotele-parti de la fiecare , de ce sa faceti in plus o operatiune inutila ? Costa ( destul ) ... Desigur , ca sa poata sa va vanda partea lor , succesorii matusii dvs. trebuie sa-si dezbata succesiunea dupa mama lor , altfel nu pot .

Noi ne gândeam sa le oferim suma cerută de ei, în schimbul unei declarații ca cedează totul bunicii, fără alte pretenții, iar apoi să cumpăr de la ea, printr-un credit ipotecar, iar banii să fie folosiți la renovarea casei.
Nu exista asa ceva.."cedare".
Și nu prin declarație.
raluk0207, utilizator

Vlad G25 a scris:

Noi ne gândeam sa le oferim suma cerută de ei, în schimbul unei declarații ca cedează totul bunicii, fără alte pretenții, iar apoi să cumpăr de la ea, printr-un credit ipotecar, iar banii să fie folosiți la renovarea casei.

Daca tot le dati banii, de ce sa va complicati cu "cedarea"? Corect, curat legal,cumparati de la ei.
Din credit, fiecare va primi suma conform procentului.
spanish, utilizator