Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa adeverinta plata integrala apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa adeverinta plata integrala apartament

Buna! In cazul in care nu gasesc la arhiva adeverinta de achitare integrala a apartamentului, ce pot face ca sa vand apartamentul? Sunt posibile alte solutii? Multumesc!
snowflake59, utilizator
Daca ati achitat integral apartamentul, ar trebui sa detineti act de proprietate.
Pentru apartamentele cumparate prin imprumut la CEC, inainte de 1990, achitand integral imprumutul plus dobanda aferenta, primaria emitea act de proprietate.
Puteti cere un duplicat dupa adeverinta de la CEC/ banca.

POPA GHEORGHE a scris:

Daca ati achitat integral apartamentul, ar trebui sa detineti act de proprietate.
Pentru apartamentele cumparate prin imprumut la CEC, inainte de 1990, achitand integral imprumutul plus dobanda aferenta, primaria emitea act de proprietate.
Puteti cere un duplicat dupa adeverinta de la CEC/ banca.

Apartamentul a fost al bunicilor (ambii decedati), mama doreste sa vanda apartamentul, iar de la notar i s-a cerut dovada ca apartamentul a fost achitat integral.

Ratele au fost achitate unei companii de tip S.A. din 1992 pana in 1997.
Aceasta firma a intrat in faliment, iar arhiva a fost preluata de o alta firma care la randul ei si ea a intrat in faliment in 2020, iar arhiva mi s-a confirmat ca nu mai exista.

Apartamentul nu a fost intabulat, nu exista drept de proprie, doar contractul de vanzare-cumparare intre bunici si firma care nu mai exista.

Este vreo solutie?

Va multumesc pt eventualele raspunsuri!
Cum se numeau cele 2 firme? Cea de la care s-a cumparat apartamentul si cea care a preluat, ulterior, arhiva?