Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, cu noua legea a pensiilor din 1 ianuarie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, cu noua legea a pensiilor din 1 ianuarie 2024, pot ...

Bună ziua, cu noua legea a pensiilor din 1 ianuarie 2024, pot sa intru la pensie anticipata cu 41 de ani vechime și sa lucrez în continuare cu CIM?
Mulțumesc.
In proiect se mentioneaza ca noua lege va intra in vigoare la 01/09/2024.
Pensia anticipata nu se poate cumula cu veniturile din salarii.
Buna ziua,
După 43 ani, de ani de muncă, in decizia de pensionare, am realizat 62 de puncte.
In dezbaterile, din media la calculul pensiei, totalul punctelor realizate sunt considerate echivalente, cu perioada de cotizare, de 43 ani.
In acest caz, la punctele realizate conform noii legi, se adaugă punctele de stabilitate, pentru cei care au contribuit, peste 25 ani de muncă.
In acest caz, punctele realizate, sunt mai mici, decât punctele din decizia de pensionare.
In acest caz, calulul pensiei se va face, după cum urmează :
- puncte realizate 43
- puncte de stabilitate :
2.5 + 3.75 + 7 = 13.25
43 + 13.25 = 56.25 puncte, care este mai mic de punctele realizate, conform deciziei de pensionare.
Se poate așa ?
Mulțumesc.

Unde ati vazut dvs. in proiectul de lege ca “ totalul punctelor realizate sunt considerate echivalente cu perioada de cotizare “ ? ca eu nu am gasit asa ceva , anii sunt ani si punctele obtinute - altceva ... Dimpotriva , punctajele de pensie - lunar , anual si total - eu am inteles ca se calculeaza exact la fel cu prevederile legii 263/2010 , la care se vor adauga acele “ puncte de stabilitate “ . Prin urmare , dvs. ati avea 62 puncte + 13,25 puncte de stabilitate ( ba , mie mi-au iesit din calcul ca ati avea 14,25 puncte , daca aveti 43 ani de munca ) . Eu am mari indoieli ca nu se va renunta la aceste puncte ( cele de stabilitate ) atunci cand se va dezbate in Parlament , pentru ca ar duce la sume in plus destul de mari pentru majoritatea pensionarilor si nu stiu daca bugetul va putea duce o asemenea cheltuiala si in urmatorii ani , nu numai in 2024 - an electoral ... dar e doar parerea mea ... PS. Inca nu v-ati convins ca toate dezbaterile de la tv , unde isi dau cu parerea diversi - mai in tema , mai pe langa tema - nu sunt menite decat pentru a creste audienta respectivului post ? aduceti-va aminte , au fost posturi care aproape ca nu mai aveau emisiuni pe alta tema atunci cand s-a discutat legea 127/2019 , si destui sustineau niste aberatii de te lua groaza ... Cel mai prudent ar fi sa incepem sa ne calculam pensiile cand noua lege va fi votata in Parlament , promulgata de Presedinte si publicata in Monitorul Oficial ... Ba , poate chiar dupa elaborarea normelor de aplicare ... Doar atunci vom sti exact ce-si-cum ...
CHKa, utilizator
Nu înlocuiți punctele acumulate cu anii în care le-ați realizat.