Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am luat in chirie pentru 10 ani, o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am luat in chirie pentru 10 ani, o constructie cu ...

Buna ziua,
am luat in chirie pentru 10 ani, o constructie cu destinatia de spatiul comercial.
Conform noilor cerinte, am fost trecut in cartea funciara .
Intrebare : impozitul pe constructie la primaria din localitate, de cine este platit, propietar sau chirias ?

Va multumesc.
Impozitul se plateste de catre proprietar. Prin prevederi din contractul inchiriere, proprietarul poate recupera suma platita ca impozit de la chirias.