avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, Am următoarea situație daca mă puteți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, Am următoarea situație daca mă puteți îndruma, ...

Bună seara,

Am următoarea situație daca mă puteți îndruma, ce este de făcut.
Se dorește intabularea unei anexe a casei , la primărie s-a cerut cadastrul . Topograful spune că trebuie făcut cadastrul și la terenul arabil nu doar la cel cu construcții sau clădire dorita spre intabulare. Așa este corect? Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 02:54, 12 Noiembrie 2023
Da, asa este corect. Fiindcă terenul intreg e un singur corp de proprietate.
Chiar daca deja terenul arabil și alta construcție sunt intabulate ?
Practic eu dacă mai fac 3 anexe și cer intabulare de fiecare data se face cadastrul pe întreaga proprietate, arabil + construcții deja intabulate ?


raluk0207 a scris:

Da, asa este corect. Fiindcă terenul intreg e un singur corp de proprietate.

Da. Se reactualizeaza documentația cadastrala pentru întregul imobil (costrucții+ terenul intreg,).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

J schimbare proprietar teren breja breja La societatea unde lucrez are in proprietate o cladire + teren aferent constructiei si pe langa costructie. Exista posibilitatea ca terenul sa fie ... (vezi toată discuția)
Acte pentru casa construita fara autorizatie - cum o inregistres, pentru a putea face cadastru si intabulare pentru a vinde imobilul? atuxela atuxela Salut, In 1990 am cumparat un teren cu casa batraneasca 3 camere, specificanduse in actul de vanzare cum ca cladirea nu a fost contruita cu autorizatie. ... (vezi toată discuția)
Limita de proprietate muresangab muresangab Buna ziua Va rog sa-mi dati niste sfaturi de specialitate in legatura cu problema mea. In anul 2006 am cumparat un teren de 500mp in stupini (brasov). ... (vezi toată discuția)