avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE Bună ziua, Pe data de 30 noiembrie împlinesc ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE Bună ziua, Pe data de 30 noiembrie împlinesc vârsta de 62 ...

Bună ziua,
Pe data de 30 noiembrie împlinesc vârsta de 62 ani. Pe site-ul CNPP îmi pare data ieșirii la pensie 01.01.2024.
Am rugămintea să mă ajutați in a-mi lămuri următoarele neclarități:
1. Dacă este necesar sa fac o notificare/cerere de pensionare către actualul angajator;
2. La CPMB la ce data trebuie sa depun dosarul - după 01.01.2024 sau înainte acestei date și cu cât timp;
3. In CM am 9 ani lucrați în grupa II de munca; pentru 6 ani am menționata în cartea de munca grupa II dar pentru ceilalți 3 ani (perioada 1987-1990) nu este menționat. Pentru aceasta am cerut adeverită de la fosta întreprindere cu menționarea grupei de munca.
4. Pentru restul anilor de activitate îmi sunt necesare și adeverințe de la locurile de munca anterioare Revisal, având în vedere că toate datele din CM sunt complete și corecte (excepție doar cei 3ani menționați mai sus in care nu apare grupa de munca)?
Va mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:38, 13 Noiembrie 2023
1. Daca doriti il puteti anunta ca de la data de ..... aveti dreptul sa va pensioanti.

2. Incepand cu 01.01.2024 se poate depune dosarul de pensionare.

3. Intr-adevar, pentru acea perioada va trebuie adeverită de la fosta întreprindere cu menționarea perioadei de activitate in grupa de munca.

4. Nu va mai trebuie adeverinte pentru perioadele consemnate in carnetul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, ... Corinaalexe Corinaalexe Buna ziua, In luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, la varsta de 59 de ani, in baza legii nr. 263/2010. Limita de varsta este prevazuta ... (vezi toată discuția)
Adeverinta pentru dosarul de pensionare danpoe danpoe Buna ziua, In perioda 1986 - 1993 am fost angajat la o intreprindere din Bucuresti; incepand cu 1987 si pana in 1993 (cand m-am transferat la alta ... (vezi toată discuția)
Caut itia (intreprinderea de transport international auto) danemy danemy Buna ziua, as dori sa stiu cum pot obtine de la fosta ITIA (INTREPRINDEREA DE TRANSPORT INTERNATIONAL AUTO) [sau ITA INTREPRINDEREA DE TRANSPORT AUTO] - ... (vezi toată discuția)