Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Trimitere in judecata spital public Universitar - mod ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Trimitere in judecata spital public Universitar - mod ciudat de abordare si diagnosticare

Pe data de 30.10.2023 am cazut si m-am accidentat la genunchiul drept.
Am ajuns la primiri urgente in cadrul spitalului Universitar, in aceeasi seara cu accidentul.
La urgente mi-a fost facuta radiografia, apoi am ajuns la sectia de ortopedie unde am fost examinat fizic impreuna cu analiza radiografiei.
Concluzia doctorului a fost ca am entorsa de genunchi iar recomandarea acestuia a fost sa imi fac programare la o clinica privata (recomandata de el) pentru o a doua examinare si eventual pentru emiterea unei trimiteri catre RMN.
Dupa ce am ajuns la clinica privata (dupa o saptamana de la urgente), am facut si RMN ( la o clinica de imagistica) in urma caruia am primit interpretarea: Fractura platou tibial de grad 3 + ruptura partiala de ligament LIA.

Simt ca ceva nu este in regula aici:

1. De ce nu mi-a fost data trimitere catre RMN direct de la medicul spitaului UNiversitar ? De ce a trebuit sa astept 2 saptamani pana la RMN ?!
2. De ce nu m-au diagnosticat cu fractura de platou tibial in urma radiografiei ?

Ii pot actiona in vreun fel, in judecata ?

Multumesc,
Majoritatea medicilor care profeseaza in spitalele de stat sunt parteneri , colaboratori sau detinatori ai clinicilor private si au tot interesul sa va trimita acolo . Puteti face plangere impotriva medicului la colegiul teritorial la care este inscris , care o va inainta la Biroul executiv al Consiliului national al Colegiului Medicilor din Romania .
[ link extern ] /
Etsy123, utilizator
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns ! Voi face si o sesizare in acest mod dar sunt curios cum pot aborda situatia din punct de vedere legal, prin avocat.
Dacă deschideați link-ul de mai sus ati fi văzut acolo toate posibilitățile pe care le aveți .