avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vânzare modele 3D online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vânzare modele 3D online

Bună ziua,
Sunt modelator 3D și vând modele prin platforma internațională cults3d.com (Franța). Am nevoie de consultanță pentru a înțelege cum să gestionez corect aspectele contabile și fiscale legate de activitatea mea.
Menționez faptul că colaborarea mea cu cults3d.com nu se face pe persoană fizică, ci printr-un PFA pe care îl am pentru această activitate. De asemenea nu există un contract de colaborare între mine și platformă.
În mod specific, mă interesează următoarele aspecte:
1. Înregistrarea veniturilor: Cum să înregistrez corect veniturile din vânzările efectuate pe cults3d.com, având în vedere că nu există un contract formal cu platforma? Pentru contabilitate folosesc programul SAGA.
2. Documente necesare pentru contabilitate: Ce documente sunt necesare pentru a justifica veniturile în contabilitate (facturi, extrase de cont, rapoarte de vânzări etc.)?
3. Aspecte fiscale relevante: Care sunt obligațiile fiscale specifice activității mele și cum pot asigura conformitatea cu legislația românească în vigoare?
4. Orice alte sfaturi sau informații relevante: Aș aprecia orice alte sfaturi sau informații pe care le considerați importante pentru situația mea.
Aș fi recunoscător dacă ați putea să ne întâlnim pentru o consuștație în București sau dacă puteți oferi câteva direcții prin email. Vă mulțumesc anticipat pentru timpul și asistența acordate.

Cu respect,
Cristian
contact@creativ3d.ro
Cel mai recent răspuns: András.AN3D , utilizator 16:35, 25 Februarie 2024
Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine acest subiect!

Cri5tiC a scris:

Bună ziua,
Sunt modelator 3D și vând modele prin platforma internațională cults3d.com (Franța). Am nevoie de consultanță pentru a înțelege cum să gestionez corect aspectele contabile și fiscale legate de activitatea mea.
Menționez faptul că colaborarea mea cu cults3d.com nu se face pe persoană fizică, ci printr-un PFA pe care îl am pentru această activitate. De asemenea nu există un contract de colaborare între mine și platformă.
În mod specific, mă interesează următoarele aspecte:
1. Înregistrarea veniturilor: Cum să înregistrez corect veniturile din vânzările efectuate pe cults3d.com, având în vedere că nu există un contract formal cu platforma? Pentru contabilitate folosesc programul SAGA.
2. Documente necesare pentru contabilitate: Ce documente sunt necesare pentru a justifica veniturile în contabilitate (facturi, extrase de cont, rapoarte de vânzări etc.)?
3. Aspecte fiscale relevante: Care sunt obligațiile fiscale specifice activității mele și cum pot asigura conformitatea cu legislația românească în vigoare?
4. Orice alte sfaturi sau informații relevante: Aș aprecia orice alte sfaturi sau informații pe care le considerați importante pentru situația mea.
Aș fi recunoscător dacă ați putea să ne întâlnim pentru o consuștație în București sau dacă puteți oferi câteva direcții prin email. Vă mulțumesc anticipat pentru timpul și asistența acordate.

Cu respect,
Cristian
contact@creativ3d.ro


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce activități ar trebui înregistrate la registrul comerțului? mAriusStefan__ mAriusStefan__ Ce activități ar trebui înregistrate la Registrul Comerțului? Sunt în căutarea clarității referitoare la înregistrarea vânzării unui joc, a unei ... (vezi toată discuția)
Contabilitate covrigarie sfaturi urgent.... denisa2011 denisa2011 buna ziua, un client si-a deschis o covrigarie problema este ca am incercat sa tin contabilitatea k si productie cu retetar cu tot ce trebuie dar cei din ... (vezi toată discuția)
Rapoarte de activitate la contractul de prestari servicii Mihai/2061 Mihai/2061 Daca contractul de servicii, prestator microintreprindere, beneficiar persoana juridica care nu este microintreprindere, nu prevede obligatia de a se emite ... (vezi toată discuția)