Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reprezinta, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reprezinta, Separatia de ...

Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reprezinta, Separatia de bunuri intre soti?
Daca unul decedeaza si, casa este pe numele lui, celalalt sot are drept la mostenire directa?
Multumesc frumos!
Separația de bunuri este un regim matrimonial.
Se adopta prin convenție notariala, fie înaintea căsătoriei (urmând sa își producă efectele după încheierea acesteia), fie în timpul căsătoriei (cu condiția sa se fi împlinit cel puțin 1 an de la căsătorie, iar efectele se vor produce pe viitor, de la data semnării conventiei)
În timpul separației de bunuri:
- tot ce achiziționează fiecare soț în nume propriu, este bun propriu, astfel încât la divorț nu va fi inclus la partaj
- tot ce achiziționează împreună este proprietate comuna, în indiviziune, pe cote părți stabilite de soți.

Separația de bunuri, nu modifica regulile referitoare la moștenire.
Deci ca răspuns la întrebarea dvs, în caz de deces, soția va moșteni o cota parte.