avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reprezinta, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reprezinta, Separatia de ...

Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reprezinta, Separatia de bunuri intre soti?
Daca unul decedeaza si, casa este pe numele lui, celalalt sot are drept la mostenire directa?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:24, 15 Noiembrie 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Separația de bunuri este un regim matrimonial.
Se adopta prin convenție notariala, fie înaintea căsătoriei (urmând sa își producă efectele după încheierea acesteia), fie în timpul căsătoriei (cu condiția sa se fi împlinit cel puțin 1 an de la căsătorie, iar efectele se vor produce pe viitor, de la data semnării conventiei)
În timpul separației de bunuri:
- tot ce achiziționează fiecare soț în nume propriu, este bun propriu, astfel încât la divorț nu va fi inclus la partaj
- tot ce achiziționează împreună este proprietate comuna, în indiviziune, pe cote părți stabilite de soți.

Separația de bunuri, nu modifica regulile referitoare la moștenire.
Deci ca răspuns la întrebarea dvs, în caz de deces, soția va moșteni o cota parte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regimul matrimonial 080668 080668 va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Daca exista un contarct prenuptial incheiat sub semnatura privata ,la un moment dat in timpul casniciei ,regimul ... (vezi toată discuția)
Separatia de bunuri in timpul casatoriei - mostenitori Crina.Crina Crina.Crina Bună ziua. Am citit mai multe răspunsuri legate de acest subiect, dar tot nu m-am lămurit deplin. Eu și soțul deținem acum la comun un apartament. El are ... (vezi toată discuția)
Contract sau act notarial Poizan Poizan Buna ziua, Sunt casatorita si doresc sa realizez un contract, sau un act notarial, prin care sotul renunta la toate bunurile mobile si imobile in caz de ... (vezi toată discuția)