Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contencios Administrativ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contencios Administrativ

Bună ziua.
Intr-un litigiu pe contencios administrativ, este necesar a se aduce ca probă exemple similare din jurisprudența?
Mulțumesc!
De multe ori este nevoie să se depună la dosar jurisprudență asemănătoare. Dar, atenție! Nu toți judecătorii țin cont de hotărâri judecătorești date în dosare similare.
Nu este obligatoriu puteți sa depuneți dar doar orientativ,judecătorul nu este obligat sa tina cont de practica respectiva precum în sistemul de drept anglo saxon.
Jurisprudența ca probă? În niciun caz! Necesar? Nici atât.

Iar mie, uneia, această plăcere a unora de a umple dosarul cu "practică" (cu ce au gândit alte instanțe) mi se pare un afront adus libertății judecătorului de a ajunge la o soluție pe baza propriei sale argumentări raționale.
Niciodată nu am făcut asta. A! Eventual am indicat numărul și anul unei decizii a ICCJ (RIL sau HP) sau a vreunei decizii a CCR, acolo unde a fost cazul, am pus vreo două paragrafe/considerente între ghilimele, dintre cele care aveau legătură cu chestiunea litigioasă și cam atât.
romascanu, moderator