Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... STUDII PENSIE URMAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

STUDII PENSIE URMAS

Pentru pensia de urma in conformitate cu Legea 263/2010 art.84
"Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;" sunt considerate "forma de invatamant organizata potrivit legii" cursurile de practica postuniversitare efectuate in strainatate prin firme specializate? Nu am gasit text lamuritor la "forma de invatamant organizata potrivit legii". Multumesc!
adi46, utilizator
Pensia de urmas se acorda copilului daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, indiferent de nivelul acesteia, pana la terminarea studiilor, fara a depasi data la care copilul urmas implineste varsta de 26 de ani.