avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Am cumpărat un teren cu soțul meu în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Am cumpărat un teren cu soțul meu în timpul căsătoriei ...

Bună ziua!Am cumpărat un teren cu soțul meu în timpul căsătoriei 1000 de euro proveniți de la noi doi, 14.800 de euro proveniți de la mama mea care lucrează în străinătate.De la un timp de vreme soțul a luat o razna din cauza părinților lui care ii baga în cap multe prostii ,trebuie sa ne facem mutația acolo ,el ma amenință că nu mă ia în spațiu,ca trece el terenul pe numele copiilor ca sa nu am eu niciun drept ,desii pe contractul de vânzare cumpărare scrie ca am aceleași drepturi ca și el.Ce ma sfătuiți sa fac și vreau sa știu mai multe despre drepturile mele !!Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:34, 21 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul este comun, deținut în devălmăşie.
Adică e al ambilor, fără ca vreunul dintre dvs sa aibă o cota parte determinata.
Soțul nu poate face acte copiilor, decat:
- împreună cu dvs, pentru întregul imobil
- dacă vrea sa dea doar "partea lui", intai trebuie sa facă un partaj cu dvs
Iar dacă aveți copii minori, trebuie încuviințarea instantei de tutela.
Ultima modificare: Marți, 21 Noiembrie 2023
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tutela CUSTRIN CUSTRIN Ma numesc b.,am fost casatorita cu c. Sotul meu a decedat de 7 luni. In urma casatoriei am 10 copii toti minori. Impreuna cu sotul meu am cumparat o ... (vezi toată discuția)
Renuntare la drept de proprietate huminiuc huminiuc Buna ziua, Eu si sotia mea am dobandit prin vanzare-cumparare un teren,acum 12 ani;intre timp am construit pe acest teren o casa de vacanta.Datorita ... (vezi toată discuția)
Platesc o datorie pe care nu am facut-o..... mihasava35 mihasava35 Buna ziua....Fostul meu sot,din cauza patimii bauturii,in ianuarie 2006 a instrainat apartamentul in care locuiam impreuna cu copilul nostru,in baza unui act ... (vezi toată discuția)