Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna am si eu o intrebare fratele meu a divortat de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna am si eu o intrebare fratele meu a divortat de sotie au ...

Buna am si eu o intrebare fratele meu a divortat de sotie au decis sa divorțeze amiabil din cauza băiatului care îl au împreună soția la lăsat pe fratele meu pe motiv ca vrea libertate ca ea nu sia trăit viața și ca nu îl mai iubește în toți ani aceștia fratele meu a făcut o casa și din păcate neștiind ce îl așteaptă a trecuți și pe fosta soție în contractul casei pe care a făcut-o aproape singur ei sunt de 1 an divorțați și ea a părăsit domiciliul sa mutat in
hirie su noul ei iubit ea are tutela la băiatul de 7 ani pe care la lăsat la fratele meu și îl cauta ocazional acuma a spus ca ii trebuie drept din casa eu nu contribuie cu nimic în creșterea și întreținerea copilului nici financiar nici la creșterea lui ce e de făcut trebuie sa ii dea ceva fratele meu e obligat sa ii dea ceva?
Da bunul dobândit în timpul căsătoriei e bun partaja îl. Se pleacă de la. Premisa 50% fiecare.
El trebuie să aducă dovezi ca a produs 80-90% din bani pe perioada căsătoriei.
Dar cine cere partajul ala trebuie să plătească taxa de timbru și cauțiunea și e la valoarea casei. Nu cred ca are banii plus 3-5 ani de judecata apel și font.
Să se pregătească fratele de 5-7000 euro procesul dacă dovedește ca a câștigat 90% din bani în timpul căsătoriei o să câștige el 75-80% din casa.