Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de căsătoriei. ...

Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de căsătoriei. Partajul nu a fost făcut deoarece toate bunurile se aflau și se afla în continuare sub sechestru. Eu nu am nici o implicare în acel proces. Procesul este al fostului soț. Ce mai pot face în acest caz? Va multumesc!
Nu cred ca puteti face ceva ..consider ca niciun notar sau judecător nu va face partajul in situatia cu bunuri sub sechestru..

Cornel Vasile a scris:

Nu cred ca puteti face ceva ..consider ca niciun notar sau judecător nu va face partajul in situatia cu bunuri sub sechestru..

Va multumesc frumos!
Ordonanta procurorului de instituire a sechestrului este doar pe cota parte comuna a sotului din bunuri ?

Ca in mod normal asa ar trebui. Caz in care parerea mea este ca partajul este posibil, eventual cu atribuirea bunurilor in intreg celui urmarit si obligarea la plata sultei.

E ceva de discutat evident si de studiat acte, dar in principiu n as exclude posibilitatea partajului.

Numai si pentru faptul ca dvs va vedeti drepturile incalcate si proprietatea blocata fara a avea vreo culpa/implicare.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Ordonanta procurorului de instituire a sechestrului este doar pe cota parte comuna a sotului din bunuri ?

Ca in mod normal asa ar trebui. Caz in care parerea mea este ca partajul este posibil, eventual cu atribuirea bunurilor in intreg celui urmarit si obligarea la plata sultei.

E ceva de discutat evident si de studiat acte, dar in principiu n as exclude posibilitatea partajului.

Numai si pentru faptul ca dvs va vedeti drepturile incalcate si proprietatea blocata fara a avea vreo culpa/implicare.

Din păcate instituirea sechestrului este pe toate bunurile, absolut toate
Pe toate firesc, dar este menționată cota parte? Asta v am intrebat

irina voicu a scris:

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Ordonanta procurorului de instituire a sechestrului este doar pe cota parte comuna a sotului din bunuri ?

Ca in mod normal asa ar trebui. Caz in care parerea mea este ca partajul este posibil, eventual cu atribuirea bunurilor in intreg celui urmarit si obligarea la plata sultei.

E ceva de discutat evident si de studiat acte, dar in principiu n as exclude posibilitatea partajului.

Numai si pentru faptul ca dvs va vedeti drepturile incalcate si proprietatea blocata fara a avea vreo culpa/implicare.

Din păcate instituirea sechestrului este pe toate bunurile, absolut toate