Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de căsătoriei. ...

Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de căsătoriei. Partajul nu a fost făcut deoarece toate bunurile se aflau și se afla în continuare sub sechestru. Eu nu am nici o implicare în acel proces. Procesul este al fostului soț. Ce mai pot face în acest caz? Va multumesc!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Ordonanta procurorului de instituire a sechestrului este doar pe cota parte comuna a sotului din bunuri ?

Ca in mod normal asa ar trebui. Caz in care parerea mea este ca partajul este posibil, eventual cu atribuirea bunurilor in intreg celui urmarit si obligarea la plata sultei.

E ceva de discutat evident si de studiat acte, dar in principiu n as exclude posibilitatea partajului.

Numai si pentru faptul ca dvs va vedeti drepturile incalcate si proprietatea blocata fara a avea vreo culpa/implicare.

Bună seara! Tocmai am primit o citație de la ANAF în acest proces , obiectul dosarului fiind partaj judiciar . Nu stiu ce presupune partaj judiciar . Imi puteti spune, va rog! Multumesc!
Se solicita impartirea bunurilor comune de catre creditor. Acestia nu pot executa silit decat partea sotului, nu totalitatea bunurilor, adica exact ce va intrebam anterior.

Trebuie sa va faceti in termen si complet toate apararile in cauza, spre a va putea recupera partea dvs.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Se solicita impartirea bunurilor comune de catre creditor. Acestia nu pot executa silit decat partea sotului, nu totalitatea bunurilor, adica exact ce va intrebam anterior.

Trebuie sa va faceti in termen si complet toate apararile in cauza, spre a va putea recupera partea dvs.

Va multumesc frumos!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Se solicita impartirea bunurilor comune de catre creditor. Acestia nu pot executa silit decat partea sotului, nu totalitatea bunurilor, adica exact ce va intrebam anterior.

Trebuie sa va faceti in termen si complet toate apararile in cauza, spre a va putea recupera partea dvs.

Bună dimineața! Am rugămintea să îmi dați un sfat in următoarea situație: Fostul soț a adus în casă în care suntem coproprietari o altă femeie. Ce pot face legal ca ea să nu locuiască acolo ?