avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de căsătoriei. ...

Bună ziua! Sunt divorțată după 27 de ani de căsătoriei. Partajul nu a fost făcut deoarece toate bunurile se aflau și se afla în continuare sub sechestru. Eu nu am nici o implicare în acel proces. Procesul este al fostului soț. Ce mai pot face în acest caz? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: irina voicu , utilizator 08:04, 3 Februarie 2024


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Ordonanta procurorului de instituire a sechestrului este doar pe cota parte comuna a sotului din bunuri ?

Ca in mod normal asa ar trebui. Caz in care parerea mea este ca partajul este posibil, eventual cu atribuirea bunurilor in intreg celui urmarit si obligarea la plata sultei.

E ceva de discutat evident si de studiat acte, dar in principiu n as exclude posibilitatea partajului.

Numai si pentru faptul ca dvs va vedeti drepturile incalcate si proprietatea blocata fara a avea vreo culpa/implicare.

Bună seara! Tocmai am primit o citație de la ANAF în acest proces , obiectul dosarului fiind partaj judiciar . Nu stiu ce presupune partaj judiciar . Imi puteti spune, va rog! Multumesc!
Se solicita impartirea bunurilor comune de catre creditor. Acestia nu pot executa silit decat partea sotului, nu totalitatea bunurilor, adica exact ce va intrebam anterior.

Trebuie sa va faceti in termen si complet toate apararile in cauza, spre a va putea recupera partea dvs.


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Se solicita impartirea bunurilor comune de catre creditor. Acestia nu pot executa silit decat partea sotului, nu totalitatea bunurilor, adica exact ce va intrebam anterior.

Trebuie sa va faceti in termen si complet toate apararile in cauza, spre a va putea recupera partea dvs.

Va multumesc frumos!


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Se solicita impartirea bunurilor comune de catre creditor. Acestia nu pot executa silit decat partea sotului, nu totalitatea bunurilor, adica exact ce va intrebam anterior.

Trebuie sa va faceti in termen si complet toate apararile in cauza, spre a va putea recupera partea dvs.

Bună dimineața! Am rugămintea să îmi dați un sfat in următoarea situație: Fostul soț a adus în casă în care suntem coproprietari o altă femeie. Ce pot face legal ca ea să nu locuiască acolo ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune. efecte niky99 niky99 Buna ziua As dori sa ma ajutati urgent cu un raspuns in urmatoarea problema. Am primit integral o casa si terenul afrent prin hotarare judecatoreasca ... (vezi toată discuția)
Partajarea unui imobil grevat de sechestre asiguratorii sammy44 sammy44 sunt coproprietara unui imobil care urmeaza a fi partajat. in urma divortului mi s-a incredintat spre crestere copilul. apartamentul este grevat de sechestre ... (vezi toată discuția)
Sechestru bunuri imobile in divort SorinManta SorinManta Buna ziua, Sint parte intr-un proces de divort. Hotarirea nu s-a pronuntat inca. O parte din bunurile comune care vor fi incluse la partaj sint un teren si ... (vezi toată discuția)