avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in concediu de cresterea copilului, si vrea sa va ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in concediu de cresterea copilului, si vrea sa va intreb ...

Sunt in concediu de cresterea copilului, si vrea sa va intreb daca pot avea si calitate de administrator intr o firma. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:12, 29 Noiembrie 2023


Dan_23_ro@yahoo.com a scris:

Sunt in concediu de cresterea copilului, si vrea sa va intreb daca pot avea si calitate de administrator intr o firma. Multumesc

Bună seara,
Da, puteți să aveți și calitatea de administrator neremunerat.
Dacă veți și administrator remunerat (veți obține venituri), veți pierde indeminizatia.
Pe durata CCC puteti realiza, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 8 ori cuantumul minim al indemnizației minime ( 2,5 la valoarea indicatorului social de referință).


ISR x 2.5 = Indemnizația (minimă) de creștere a copilului
598 lei x 2.5 = 1.495 lei.

8 x 1.495 = 11.960 de lei , cuantumul veniturilor nete care se pot realiza intr-un an calendaristic pe durata CCC fara sa pierdeti indemnizatia
Buna ziua!
Soția este însărcinată, urmează să nască undeva in aprilie, pe lângă locul actual de munca se va mai angaja din decembrie pe o perioadă determinata de 4 luni la o altă firma. Va intra in concediu prenatal (cel mai probabil începând din februarie) , știu că nu va primi indemnizația prenatala deoarece nu a avut 6 luni contribuție și va primi doar cea calculată de la primul loc de munca. Întrebarea mea este, in aceste luni, din februarie până la naștere, ea fiind in concediu prenatal, ce venituri ii vor fi luate în considerare pentru calculul indemnizației de creștere copil(cea care se oferă până împlinește copilul 2 ani)? Doar venitul calculat aferent concediului prenatal sau acesta
+ veniturile din salariu de la cea de a doua firma? Bineînțeles că ne ar avantaja sa se calculeze cumulat cele două, în situația aceasta ce ar fi de făcut? Trebuie intrat în medical doar la primul loc de munca și la al doilea nu ? Vă mulțumesc foarte mult!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Noiembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru calculul indemnizației de creștere copil se va lua in calcul ambele venituri nete de la cele 2 locuri de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venit suplimentar in ccc. job part-time Mihail9 Mihail9 Buna ziua. Ma numesc Mihai. Am si eu o intrebare careia nu ii gasesc raspuns. Am doua locuri de munca unul full time la care castig 3800 ron si un al doilea ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. sunt în concediu creștere copil, pot să realizez ... Sebby11 Sebby11 Bună ziua. Sunt în concediu creștere copil, pot să realizez venituri(10000 lei) angajându-mă la o altă firmă pe o perioadă determinată(3-4 luni) ... (vezi toată discuția)
Buna seara , care sunt veniturile pe care le pot avea pe langa ... Madalina12345 Madalina12345 Buna seara , care sunt veniturile pe care le pot avea pe langa indemnizatia de crestere copil, adica ma intereseaza daca primesc o suma de bani de la o ... (vezi toată discuția)