Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA 6202 și sistemul real: Taxe 2024
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA 6202 și sistemul real: Taxe 2024

Vă salut cu respect. Sunt un tânăr de 20 de ani care deține un PFA cu cod CAEN 6202. Conform noului Proiect de Ordin, codul meu CAEN nu va mai face parte din lista celor care pot aplica norma de venit și, astfel, o să fiu obligat să trec la sistemul real de impunere. Taxele pentru PFA trebuie să le plătesc până în luna mai 2024. Întrebarea mea este: din ianuarie 2024, va trebui să încep să plătesc 10% din fiecare factură? Iar dacă da, care ar fi termenul pentru plata impozitul respectiv?
george-neagu, moderator
Veți completa registrul de încasări si plati cu veniturile încasate în anul 2024 cât și cu cheltuielile deductibile platite în 2024 conform documentelor doveditoare ale încasărilor și plăților, nu a facturilor.
La inceputul anului 2025 veți completa registrul de evidenta fiscala pentru 2024 cu venitul brut din 2024.
În general venitul brut este total anual al veniturilor încasate- total anual al cheltuielilor deductibile platite.
La acest venit brut se aplica impozitul de 10% care se va plăti în 2025 după depunerea declaratiei unice de inchidere a anului 2024.
george-neagu, moderator