avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA 6202 și sistemul real: Taxe 2024
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA 6202 și sistemul real: Taxe 2024

Vă salut cu respect. Sunt un tânăr de 20 de ani care deține un PFA cu cod CAEN 6202. Conform noului Proiect de Ordin, codul meu CAEN nu va mai face parte din lista celor care pot aplica norma de venit și, astfel, o să fiu obligat să trec la sistemul real de impunere. Taxele pentru PFA trebuie să le plătesc până în luna mai 2024. Întrebarea mea este: din ianuarie 2024, va trebui să încep să plătesc 10% din fiecare factură? Iar dacă da, care ar fi termenul pentru plata impozitul respectiv?
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Decembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 19:17, 2 Decembrie 2023
Veți completa registrul de încasări si plati cu veniturile încasate în anul 2024 cât și cu cheltuielile deductibile platite în 2024 conform documentelor doveditoare ale încasărilor și plăților, nu a facturilor.
La inceputul anului 2025 veți completa registrul de evidenta fiscala pentru 2024 cu venitul brut din 2024.
În general venitul brut este total anual al veniturilor încasate- total anual al cheltuielilor deductibile platite.
La acest venit brut se aplica impozitul de 10% care se va plăti în 2025 după depunerea declaratiei unice de inchidere a anului 2024.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Decembrie 2023
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa popalucian popalucian Bună ziua. În anul 2023 am fost angajat part-time 2h ca și livrator food. Am fost înștiințat de către firma ca de la 01.01.2023 ca să putem continua ... (vezi toată discuția)
Pfa pentru antrenor de baschet? Shole Shole Buna ziua, am o mica intrebare, sunt antrenor de baschet si as vrea sa incep in curand sa fac antrenamente individuale. Eu as inchiria sala prin clubul in care ... (vezi toată discuția)
Care este impozitul pe venit pentru pfa? Andrei ramana Andrei ramana Am înființat decurgând un pfa cu codul caen 9001(activități de interpretare artistica).... Și as vrea sa știu care sunt următori pași de urmat cu ... (vezi toată discuția)