Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde depun plangere pentru inselaciune pe inernet? Am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde depun plangere pentru inselaciune pe inernet? Am fost contactat ...

Unde depun plangere pentru inselaciune pe inernet?
Am fost contactat (whatsapp) pentru a lucra pe o platforma numita 24S (gbr-24sshopx.com) ca agent online pt Product Optimization.
Mi s-a facut un cont, si,in functie de activitate faceam un mic castig in crypto (USDT). Apoi lucrurile au luat o turnura complicata ajungand in situatia in care, pentru a putea extrage castigul de pe platforma, trebuia sa depun eu crypto. Una peste alta am ajuns sa cheltuiesc peste 25000 EUR pentru a tot acoperi acele situatii ivite pe platforma si a merge mai departe spre a putea extrage casitgul
Cand am ajuns sa trec toti pasii dupa care primisem promisiunea ca voi putea recupera banii... a aparut un "criteriu" nou, de car enu fusesem anuntat si care imi interzicea sa scot banii din contul meu de pe acea platforma daca nu mai ... adaugam alti 10000 EUR
Cum sa procedez?
Am site-ul, contul, inregistrare convorbiri pe whatsapp cu unii de acolo
Cum sa procedez?
va referiti la domeniul gbr-24sshopx.com?
ok, am sa-l raportez, multumesc!

VasileL a scris:

va referiti la domeniul gbr-24sshopx.com?

Chiar nu prea conteazaă denumirea acestui sait fals..., astfel de saituri ale unor escroci sunt full pe internet.
Ați ieșit din acest sait fals, puteți cădea în altă capcană pe internet, unde vă puteți pierde banii.
Degeaba reclamați un singur sait fals, că sunt sute altele de acest gen create de escroci spre a se îmbobăți ei.
Dapix, utilizator
Salut,
Depui degeaba, mi-am luat o si eu acum peste bot cu vreo 1500 USD. aceesi schema, depune tu si iti iei banii mai tarziu. Desi eram aproape sigur ca e scam am mers inainte si s-au dus banii de porc si de vin. imi pare rau ca ai pierdut atata dar trebuia sa te opresti la un punct. daca ai ajuns la suma asta cred ca ti-a dat balanta negativa de cel putin 5 ori, din ce am vazut se dubleaza suma de fiecare data. Banii sunt pierduti vorbim de cripto aici..
Tot ce putem face este sa facem reclamatie pentru scam si eventual vor bloca site ul.
Salut! Chiar nu se poate face nimic pentru recuperarea banilor.? E penibil ca m-am lasat prostita...asta stiu :(
Nu prea ai ce sa faci, poliția la noi o să trimită la plimbare, si altcineva nus cine te poate ajuta.
Fa reclamație la site poate daca suntem multi va fi blocat.
Din păcate este o campanie de astfel de scam urî, nu îmi dau seama de unde au contactele de whatzup.
Trebuie vigilenta maxima, suntem singuri din păcate.

Iuliana2023. a scris:

Salut! Chiar nu se poate face nimic pentru recuperarea banilor.? E penibil ca m-am lasat prostita...asta stiu :(