Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plata fond solidaritate avocati
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

plata fond solidaritate avocati

Am primit avertisment de plata de la Baroul Bucuresti, s-au sesizat ca nu am achitat niciodata taxa de solidaritate si imi solicita plata retroactiv, probabil cu penalitati sub sanctiunea suspendarii. Voi ce parere aveti ?
Cota este obligatorie prin decizia UNBR din iunie 2016. Pot dispune suspendarea in caz de neplata. Nu este insa purtatoare de penalizari restanta. Cat despre prescriptie, din discutii intre colegii avocati inteleg ca o vor aplica doar in baza unei hotarari judecatoresti.
pai pana se judeca, ma suspenda