avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plata fond solidaritate avocati
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

plata fond solidaritate avocati

Am primit avertisment de plata de la Baroul Bucuresti, s-au sesizat ca nu am achitat niciodata taxa de solidaritate si imi solicita plata retroactiv, probabil cu penalitati sub sanctiunea suspendarii. Voi ce parere aveti ?
Cel mai recent răspuns: oanaadina1308 , utilizator 11:29, 6 Decembrie 2023
Cota este obligatorie prin decizia UNBR din iunie 2016. Pot dispune suspendarea in caz de neplata. Nu este insa purtatoare de penalizari restanta. Cat despre prescriptie, din discutii intre colegii avocati inteleg ca o vor aplica doar in baza unei hotarari judecatoresti.
pai pana se judeca, ma suspenda

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Criza de bani pentru plata onorarilor avocatilor care presteaza asistenta juridica din oficiu CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Daca statul prin organele sale ar proceda la executarea silita a persoanelor care datoreaza cheltuieli de judecata ar avea bani pentru incetarea crizei lipsei ... (vezi toată discuția)
Despre deficientele examenului de definitivat din iunie 2008 la barou bucuresti Mihaela Anghelus Mihaela Anghelus Citind cu atentie : - Decizia Comisiei Permanente a UNBR nr. 1489/27.10.2007 ; - Hotararea Consiliului Uniunii UNBR nr. 295/15.12.2007; ... (vezi toată discuția)
Ridicare suspendare avocat SABINA BB SABINA BB Ce sanse ar fi daca s-ar face contestatie la UNBR impotriva unei decizii a unui barou prin care s-a hotarit ca avocatul X nu poate profesa pina nu obtine o ... (vezi toată discuția)