Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriere in regim turistic - prin SRL, proprietate PF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriere in regim turistic - prin SRL, proprietate PF

Buna ziua, Detin cateva proprietati pe persoana fizica si intentionez sa le inchiriez in regim turistic, insa as prefera ca totul sa aiba loc prin intermediul unui SRL dedicat acestui tip de activitate. Ce relatie ar trebui sa existe intre PF si SRL si sub ce forma, pentru ca SRL ul sa poata inchiria in regim turistic aceste proprietati ? Mentionez totodata ca PF proprietar al imobilelor este si asociatul si administratorul SRL, in caz ca are relevanta. Multumesc!
Bună ziua,

Ar trebui ca PF să transmită către SRL dreptul de folosință asupra respectivelor imobile printr-un contract de comodat sau închiriere, iar SRL-ul va trebui să obțină autorizațiile și certificatele impuse de lege pentru a desfășura activitatea de închiriere în regim turistic.