Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere Succesiune cu Drama Buna ziua! ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere Succesiune cu Drama Buna ziua! Doresc sa cer o opinie cu privire la speța de mai ...

Buna ziua!

Doresc sa cer o opinie cu privire la speța de mai jos:

Părinții decedați de mai bine de 10 ani, 3 moștenitori (2 copii direcți + 1 nepot - unul din frate fiind decedat)
Nepotul a primit mai multe bunuri și valori in timpul vieții părinților însă nu sunt prea multe acte doveditoare - acesta refuza sa se prezinte la notar.

In cazul instanței, acesta se poate îndepărta de la moștenire, dat fiind faptul ca deja a primit o parte din rezerva succesorala? Dacă da, cum se poate face dovada?

Mai mult de atât, unul dintre copiii direcți, a acceptat moștenirea prin plata impozitului in acești ani și mici renovări la o proprietate.

In concluzie, nepotul Moștenitor, moral nu ar trebui sa primească nimic (nu a vizitat nici părinții in timpul vieții) dar as dori sa știu dacă și LEGAL poate fi îndepărtat de la moștenire - clasicul caz in care nu i se cuvine, dar tot el e și cel care refuza sa facă lucrurile pe calea amiabila (la notar).

Aștept cu mare interes eventualele răspunsuri.
Nepotul a primit mai multe bunuri și valori in timpul vieții părinților însă nu sunt prea multe acte doveditoare - acesta refuza sa se prezinte la notar.

daca nu puteti dovedi, nu asta e calea.
daca nu se prezinta la notar, va trebui sa dezbateti succesiunea in instanta si sa dovediti ca e strain desuccesiunea bunicilor ca nu a acceptat-o la timp nici tacit. Nu stiu daca veti castiga, dar asta e calea.
mergeti la un avocat.
gi-jane2, moderator