Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Navalistul Buna ziua, In noua lege a pensiilor se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Navalistul Buna ziua, In noua lege a pensiilor se mentionează ...

Navalistul
Buna ziua,
In noua lege a pensiilor se mentionează că nu se acordă puncte de stabilitate pentru perioada in care pensia este cumulata cu venituri asigurate conform legii, care sunt aceste venituri? Dupa pensionare am mai lucrat 4 ani in privat cu cotizarea legala la fondul de pensii, primesc puncte şi pentru aceşti ani?
Nu primiți puncte de stabilitate.Primiti doar pentru contributiaitate.
Bună ziua!
Mă scuzați că intervin, dar dacă am lucrat la stat 4 ani și nu am cumulat pensia cu salariul, având pensia suspendată, tot așa se procedează? Să înțeleg că nu voi primi puncte de stabilitate pentru cei 4 ani lucrati după pensionare?
Se va face diferențiere între ani lucrați cu cumul și cei lucrati cu suspendarea pensiei?
Mulțumesc pentru răspuns!

Carp Mircea a scris:

Nu primiți puncte de stabilitate.Primiti doar pentru contributiaitate.

In interpretarea mea nu veti primi puncte de stabilitate in cazul in care ati lucrat cu plata pensiei suspendate.