avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Navalistul Buna ziua, In noua lege a pensiilor se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Navalistul Buna ziua, In noua lege a pensiilor se mentionează ...

Navalistul
Buna ziua,
In noua lege a pensiilor se mentionează că nu se acordă puncte de stabilitate pentru perioada in care pensia este cumulata cu venituri asigurate conform legii, care sunt aceste venituri? Dupa pensionare am mai lucrat 4 ani in privat cu cotizarea legala la fondul de pensii, primesc puncte şi pentru aceşti ani?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:44, 10 Decembrie 2023
Nu primiți puncte de stabilitate.Primiti doar pentru contributiaitate.
Bună ziua!
Mă scuzați că intervin, dar dacă am lucrat la stat 4 ani și nu am cumulat pensia cu salariul, având pensia suspendată, tot așa se procedează? Să înțeleg că nu voi primi puncte de stabilitate pentru cei 4 ani lucrati după pensionare?
Se va face diferențiere între ani lucrați cu cumul și cei lucrati cu suspendarea pensiei?
Mulțumesc pentru răspuns!

Carp Mircea a scris:

Nu primiți puncte de stabilitate.Primiti doar pentru contributiaitate.

In interpretarea mea nu veti primi puncte de stabilitate in cazul in care ati lucrat cu plata pensiei suspendate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie + concediu?!?! modreamarin modreamarin În sistemul de învăţământ se mai permite ca pensionarii să activeze \"la catedră\", cumulând astfel pensia şi salariul. Mai au dreptul la concediu? ... (vezi toată discuția)
Pensionare pentru limita de varsta art56 c) claudiu84 claudiu84 La data de 01.08.2011, am primit de la Casa de pensii o comunicare a faptului ca un salariat a iesit la pensie pentru limita de varsta . In comunicare se ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie cu salariu (companie privata) b26ddg b26ddg Buna ziua, am 59 ani si 4 luni si incepand cu 27 mai 2020 indeplinesc conditiile de iesire la pensie la limita varsta, luand in considerare cei 8 ani de lucru ... (vezi toată discuția)