Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna! In certificatul de urbanism scrie ca si citez: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna! In certificatul de urbanism scrie ca si citez: "Cladirile ...

Buna! In certificatul de urbanism scrie ca si citez: "Cladirile se vor retrage fata de limitele laterale ale parcelei cu cel putin 1/2 din inaltimea la cornisa, dar nu mai putin de 3 metri. Retragerea fata de limita posterioara a parcelei va fi egala cu 1/2 din inaltimea la cornisa masurata in punctului cel mai inalt fata de teren, dar nu mai putin de 5 metri."
Aceasta inseamna ca la o casa ce ajunge cu inaltime la cornisa de 10 metri sa spunem, atat eu, cat si vecinul, suntem obligati sa construim casa la minimum 5 metri, jumatate din inaltimea de la cornisa?
o explicatie buna gasiti aici [ link extern ] /