avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Urmeaza sa ma insor si doresc sa iau numele ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Urmeaza sa ma insor si doresc sa iau numele de familie ...

Buna ziua,
Urmeaza sa ma insor si doresc sa iau numele de familie al sotiei. Stiu ca acest lucru implica schimbari de acte. Buletin, permis de conducere, pasaport. Ce vreau sa stiu e daca trebuie schimbat numele si pentru masina care e trecuta pe numele meu cat si asigurarea. Pentru aceste doua lucruri ar trebui sa schimb si acetele masinii si asigurarea ei?

Multumesc frumos! Toate cele bune.
Ultima modificare: Vineri, 8 Decembrie 2023
Alexandru M Bogdan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Olga Tanasa , Consultant asigurari 18:49, 8 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da, se schimba , Asigurarea ramane valabila, se modifica doar numele

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare buletin nimenea nimenea Buna ziua! In urma casatoriei am decis sa iau numele sotului. Inainte de asta adresa mea de domiciliu din buletin figureaza in apartamentul parintilor ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie blackjack87 blackjack87 Buna ziua, Doresc sa-mi schimb numele de familie. Motivul este ca am un nume urat, greu de pronuntat de catre un strain, si munca mea presupune interactiune ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume needhelp1 needhelp1 Buna seara, As dori sa stiu care ar fii pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru schimbarea numelui si eventual a prenumelui. Locuiesc in Anglia de 3 ani, ... (vezi toată discuția)