Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am infiintat un SRL-D acum cativa ani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am infiintat un SRL-D acum cativa ani

Buna ziua. Am infiintat un SRL-D acum cativa ani in ideea de a accesa fonduri. Nu am mai accesat nimic. Am avut incasari de cateva sute de lei pe care am platit toate contributiile in rest nu an folosit deloc firma. Nu au fost angajati. Apoi in fiecare luna era bilantul 0 si dupa o perioada nu am mai depus deloc bilantul. Din 2017 firma a trecut inactiva conform deciziei nr 4870. Fara datorii. Intre timp eu am plecat din tara si am locuit in strainatate cativa ani.
Acum de 1 luna m-am intors si am primit scrisoare de la anaf ca nu am depus situatia financiara pentru 2022. Cum asa daca firma e inactiva? In ceilalti ani de cand a trecut inactiva firma nu am primit nimic.
Mi-am platit la anaf asigurarea de sanatate luna trecuta, ma gandesc ca cineva a vazut si s-a sesizat. Dar nu inteleg ce responsabilitate mai aveam eu cu firma fiind inactiva. Ma poate lamuri cineva?
O sa merg si la anaf sa intreb saptamana viitoare..
george-neagu, moderator
in perioada inactivitatii la Registrul Comertului, firmele trebuie sa depuna toate declaratiile fiscale, chiar daca sunt pe zero.