Forum Discuţii juridice Executare silită Bună tuturor! Am avut un dosar de executare silita, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună tuturor! Am avut un dosar de executare silita, dar am contestat ...

Bună tuturor!
Am avut un dosar de executare silita, dar am contestat în instanta și am câștigat procesul. Intrebarea mea este, pentru daune morale în acest caz, ma îndrept către persoana care a făcut cererea de executare?
Mulțumesc frumos!
Nu aveți motive întemeiate, și nici nu este cazul să cereți daune morale pentru motivul că ați fost executat silit.
Și creditorul are dreptul legal să încerce să-și recupereze dreptul său, iar prin acțiunea lui nu va provocat daune morale, pentru că dacă a încercat să vă execute silit cu siguranță sunteți datornic.

Victimă rămâne creditorul, nu dumneavoastră, pentru că el rămâne în pierdere.
Dapix, utilizator
De ce credeți ca vi se cuvin aceste daune? Puteti cere cheltuieli de judecata, dar de ce daune morale?
gi-jane2, moderator