avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bună tuturor! Am avut un dosar de executare silita, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună tuturor! Am avut un dosar de executare silita, dar am contestat ...

Bună tuturor!
Am avut un dosar de executare silita, dar am contestat în instanta și am câștigat procesul. Intrebarea mea este, pentru daune morale în acest caz, ma îndrept către persoana care a făcut cererea de executare?
Mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:23, 10 Decembrie 2023
Nu aveți motive întemeiate, și nici nu este cazul să cereți daune morale pentru motivul că ați fost executat silit.
Și creditorul are dreptul legal să încerce să-și recupereze dreptul său, iar prin acțiunea lui nu va provocat daune morale, pentru că dacă a încercat să vă execute silit cu siguranță sunteți datornic.

Victimă rămâne creditorul, nu dumneavoastră, pentru că el rămâne în pierdere.
Ultima modificare: Duminică, 10 Decembrie 2023
Dapix, utilizator
De ce credeți ca vi se cuvin aceste daune? Puteti cere cheltuieli de judecata, dar de ce daune morale?
Ultima modificare: Duminică, 10 Decembrie 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce este executarea silita si ce pot face rima rima vreau sa stiu si eu ce inseamna executare silita si cum se procedeaza cu ea?se mai poate ceva face ?eu am avut un proces cu fosta firma angajatoare care ma dat ... (vezi toată discuția)
Chemare in judecata pretentii maz maz buna ziua. am si eu o problema. in 2016, in baza unei sentinte civile ramasa definitiva prin respingerea apelului s-a dispus evacuarea dintr-un imobil a unui ... (vezi toată discuția)
Ce despăgubiri sau daune poate solicita și obține debitorul ... Dănuț-Adrian Dănuț-Adrian Ce despăgubiri sau daune poate solicita și obține debitorul ( și care este natura lor) in cazul admiterii contestației la executarea silită? (vezi toată discuția)