Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinii care ma filmeaza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinii care ma filmeaza

Buna ziua,
Vecinii de sub apartamentul in care locuiesc ma filmeaza de fiecare data cand deschid geamurile si ma acuza ca scutur praful la ei in casa (NU fac asa ceva). Le-am explicat ca nu au voie sa ma filmeze fara acordul meu dar continua spunandu-mi ca este curtea lor fi fac ce vor.
Ce este de facut?
Multumesc
ati facut vreodata plangere scrisa ?
Sigur. In total 3.
faceti una si la parchet si scrieti ca la politie ati facut 3 si nu se intampla nimic.

insistati pe faptul ca va e teama
(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.