avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Vreau sa va intreb daca angajatorul (MAI ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Vreau sa va intreb daca angajatorul (MAI in cazul ...

Buna seara,
Vreau sa va intreb daca angajatorul (MAI in cazul de fata) poate detasa (dintr-un oras in altul) tatal unei familii monoparentale (e divortat si are un copil in intretinere), care articol din lege reglamenteaza acest aspect?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:16, 14 Decembrie 2023
Este personal civil sau cadru activ?
cadru activ

Cornel Vasile a scris:

Este personal civil sau cadru activ?

Poliţistul poate refuza delegarea sau detaşarea dacă se află în una din următoarele situaţii:
a) graviditate;
b) îşi creşte singur copilul minor;
c) starea sănătăţii, dovedită cu certificat medical eliberat/avizat de structurile medicale ale MAI, face contraindicată delegarea sau detaşarea;
d) este singurul întreţinător al familiei;
e) măsura presupune desfăşurarea activităţii într-o localitate în care nu i se asigură condiţii corespunzătoare de cazare.

Poliţistul poate refuza delegarea sau detaşarea şi din motive personale temeinice.
(ORDIN nr. 298 din 23 decembrie 2011 privind procedura şi cazurile de modificare şi/sau suspendare a raporturilor de serviciu ale poliţiştilor)
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegare GabrielLari GabrielLari Buna seara ! In urma cu ceva timp am facut un raport catre sefii mei referitor la refuzul delegarii invocand motivul cresterii copilului minor conform legii ... (vezi toată discuția)
Mutare functionar public alecramm alecramm am dreptul sa refuz mutare functionar public la un alt serviciu in aceeasi institutie publica sau in alta institutie publica? (vezi toată discuția)
Detasarea functionarilor publici multescu99 multescu99 Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun act normativ care interzice detasarea functionarilor publici de conducere dintr-o localitate in alta. Va multumesc! (vezi toată discuția)