Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Vreau sa va intreb daca angajatorul (MAI ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Vreau sa va intreb daca angajatorul (MAI in cazul ...

Buna seara,
Vreau sa va intreb daca angajatorul (MAI in cazul de fata) poate detasa (dintr-un oras in altul) tatal unei familii monoparentale (e divortat si are un copil in intretinere), care articol din lege reglamenteaza acest aspect?
Este personal civil sau cadru activ?
cadru activ

Cornel Vasile a scris:

Este personal civil sau cadru activ?

Poliţistul poate refuza delegarea sau detaşarea dacă se află în una din următoarele situaţii:
a) graviditate;
b) îşi creşte singur copilul minor;
c) starea sănătăţii, dovedită cu certificat medical eliberat/avizat de structurile medicale ale MAI, face contraindicată delegarea sau detaşarea;
d) este singurul întreţinător al familiei;
e) măsura presupune desfăşurarea activităţii într-o localitate în care nu i se asigură condiţii corespunzătoare de cazare.

Poliţistul poate refuza delegarea sau detaşarea şi din motive personale temeinice.
(ORDIN nr. 298 din 23 decembrie 2011 privind procedura şi cazurile de modificare şi/sau suspendare a raporturilor de serviciu ale poliţiştilor)
[ link extern ]