Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Unchiul sotului meu a cumparat de la o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Unchiul sotului meu a cumparat de la o vaduva un ...

Buna seara,
Unchiul sotului meu a cumparat de la o vaduva un teren pe chitanta in 2007, fara ca aceasta sa aiba succesiunea facuta. Sotul meu a cumparat tot pe chitanta terenul de la el in 2019.
Cum pot sa fac sa trec terenul pe numele nostru?
Multumesc!
Unchiul dvs mai trăiește? Văduvă mai trăiește? Văduva are copii?
gi-jane2, moderator
Unchiul mai traieste.
Vaduva nu mai traieste si are 3 mostenitori.

gi-jane2 a scris:

Unchiul dvs mai trăiește? Văduvă mai trăiește? Văduva are copii?

Unchiul sa ii dea in judecata pe mostenitori ca să obțină act de proprietate și apoi sa va doneze.
Apelati la un avocat, Poate exista o cale sa întrați dvs direct în proces cu mostenitorii.
Trebuie dezbătută succesiunea după soțul văduvei și după văduvă.
După care, moștenitorii lor sa ii vândă unchiului, după care unchiul sa vanda terenul sotului.
Iar vânzările sa fie făcute la notar, cu documentație cadastrala și intabulare.
Cam asta e de făcut. Legal.
Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Unchiul sa ii dea in judecata pe mostenitori ca să obțină act de proprietate și apoi sa va doneze.
Apelati la un avocat, Poate exista o cale sa întrați dvs direct în proces cu mostenitorii.