avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Unchiul sotului meu a cumparat de la o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Unchiul sotului meu a cumparat de la o vaduva un ...

Buna seara,
Unchiul sotului meu a cumparat de la o vaduva un teren pe chitanta in 2007, fara ca aceasta sa aiba succesiunea facuta. Sotul meu a cumparat tot pe chitanta terenul de la el in 2019.
Cum pot sa fac sa trec terenul pe numele nostru?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Lavinia2103 , utilizator 09:50, 16 Decembrie 2023
Unchiul dvs mai trăiește? Văduvă mai trăiește? Văduva are copii?
Ultima modificare: Vineri, 15 Decembrie 2023
gi-jane2, moderator
Unchiul mai traieste.
Vaduva nu mai traieste si are 3 mostenitori.

gi-jane2 a scris:

Unchiul dvs mai trăiește? Văduvă mai trăiește? Văduva are copii?

Unchiul sa ii dea in judecata pe mostenitori ca să obțină act de proprietate și apoi sa va doneze.
Apelati la un avocat, Poate exista o cale sa întrați dvs direct în proces cu mostenitorii.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie dezbătută succesiunea după soțul văduvei și după văduvă.
După care, moștenitorii lor sa ii vândă unchiului, după care unchiul sa vanda terenul sotului.
Iar vânzările sa fie făcute la notar, cu documentație cadastrala și intabulare.
Cam asta e de făcut. Legal.
Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Unchiul sa ii dea in judecata pe mostenitori ca să obțină act de proprietate și apoi sa va doneze.
Apelati la un avocat, Poate exista o cale sa întrați dvs direct în proces cu mostenitorii.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament urmat de donatie fiducius55 fiducius55 Buna seara.Onorabile avovat 1.Se poate ataca un testament? Vaduva face un testament in favoarea mea .,Nu a facut succesiunea dupa sotul ... (vezi toată discuția)
Nulitate act de vanzare-cumparare Ionflo1 Ionflo1 Buna ziua, sint disperat am cumparat o casa cu teren in urma cu 17 ani de la o vaduva fara copii (decedata) mostenire ramasa dupa sotul ei printr-un contract ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters238389 ContSters238389 S-acumparat o casa cu teren de la o vaduva care nu a avut copii (facind doar un act sub semnatura privata in care nu este mentionat nici suprafata nici locul ... (vezi toată discuția)