Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de consultanta cu titlu gratuit
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de consultanta cu titlu gratuit

Buna ziua!
Se poate face un contract de consultanta cu titlu gratuit intre o persoana juridica si o persoana fizica? Persoana fizica va oferi consultanta. Este obligatoriu sa existe o plata pentru aceste servicii in contract?
Multumesc
Dacă se face un astfel de contract, iar consultantul nu este plătit, nu credeți că bate la ochi pentru ANAF? Cine muncește fără bani în ziua de azi?
daca tot e gratuit, ce sens are sa faceti contract ?
gi-jane2, moderator
Nu sunt administratorul societatii si nu am nici o calitate in firma (ar face subiectul unui coflict de interese) insa interactionez cu clientii si furnizorii.. In cazul unei eventuale reclamatii as vrea sa fie totul in regula. Ar fi o solutie mai buna?
Multumesc pt. raspunsuri!
Pentru consultanta gratuita, de ce este nevoie, sa se incheie un contract de prestari servicii ?
Un contract de consultanta intre o firma si o persoana fizica poate fi suspect pentru munca la negru. Contractul gratuit sau de binefacere este acela in care una din parti voieste a procura, fara echivalent, un avantaj celeilalte