avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... (!!!Accident usor!!!)Buna ziua, in urma cu o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

(!!!Accident usor!!!)Buna ziua, in urma cu o saptamana, la schimbarea directiei de ...

Buna ziua, in urma cu o saptamana, la schimbarea directiei de mers, am acrosat usor o masina, la semafor. Din acest accident usor a rezultat o zgarietura la aripa fata dreapta si capacul de la oglinda spart, la masina pe care am lovit-o. Am fost de acord cu el sa mergem ziua urmatoare la un service, sa platesc eu toate daunele pe care le-am produs, nefiind de acord cu ce au spus baietii de acolo. Mecanicii mi-au precizat ca masina era avariata si inainte de accident. Dupa 2 zile, am ajuns din nou la un acord sa facem amiabila, iar eu am scris in observatii ca masina a avut daune si inainte de accident. Precizez ca masina mea, are doar o zgarietura.
Acesta a trecut in amiabila ca i-am lovit usa, aripa, far, oglinda, ceea ce nu este adevarat. Intr-un final, cu toate acestea, am semnat amiabila, ambele parti, si el trebuia sa o inmaneze asiguratorului meu, ceea ce nu a vrut sa faca, amenintandu-ma ca va merge la Politie, daca nu vom face alta amiabila. In prezent, ma ameninta cu un proces, imi puteti spune va rog, care vor fi pasii si cum voi pleda eu ca vinovat, daca se va intampla asta, intr un proces?
Cel mai recent răspuns: Grosu Anatolie , utilizator 05:56, 18 Decembrie 2023
Din moment ce aveti o constatare amiabila semnata de ambele parti, nu vad care ar fi motivul unui proces. Iar la politie un accident se declara in urmatoarele 24 de ore si nu se incheie o constatare amiabila. Pastrati actul si nu mai raspundeti la aceasta forma de santaj.
Daca aveti amiabila semnata, il trimiteti frumos la plimbare. Puteti sa faceti si o plangere la politie, pentru santaj si tentativa de frauda, inselatorie sau fals in acte, impotriva numitului... daca tot insista sa semnati alta amiabila.
Sa pastrati toate actele, amiabila, constatarea de la service, etc.

David081102 a scris:

Buna ziua, in urma cu o saptamana, la schimbarea directiei de mers, am acrosat usor o masina, la semafor. Din acest accident usor a rezultat o zgarietura la aripa fata dreapta si capacul de la oglinda spart, la masina pe care am lovit-o. Am fost de acord cu el sa mergem ziua urmatoare la un service, sa platesc eu toate daunele pe care le-am produs, nefiind de acord cu ce au spus baietii de acolo. Mecanicii mi-au precizat ca masina era avariata si inainte de accident. Dupa 2 zile, am ajuns din nou la un acord sa facem amiabila, iar eu am scris in observatii ca masina a avut daune si inainte de accident. Precizez ca masina mea, are doar o zgarietura.
Acesta a trecut in amiabila ca i-am lovit usa, aripa, far, oglinda, ceea ce nu este adevarat. Intr-un final, cu toate acestea, am semnat amiabila, ambele parti, si el trebuia sa o inmaneze asiguratorului meu, ceea ce nu a vrut sa faca, amenintandu-ma ca va merge la Politie, daca nu vom face alta amiabila. In prezent, ma ameninta cu un proces, imi puteti spune va rog, care vor fi pasii si cum voi pleda eu ca vinovat, daca se va intampla asta, intr un proces?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord amiabil completat gresit, culpa exclusiva acceptata din nepricepere radu_nicu radu_nicu Buna seara. Sambata dimineata, acum vreo 10 zile, sotie s-a ratacit putin in Bucuresti. Cautand drumul corect, a ajuns intr-o intersectie si a oprit la ... (vezi toată discuția)
Accident rutier andreea_bc andreea_bc In urma cu cateva saptamani,am avut un mic conflict in trafic.m-am certat cu un alt participant la trafic iar a doua zi ne-am intalnit din nou (daca orasul e ... (vezi toată discuția)
Accident usor, urmari exagerate Jenu68 Jenu68 Buna seara! Am fost implicat intr-un eveniment rutier in aceasta dupa amiaza. La un semafor nu mi-a tinut frana( gol de aer,cred, pentru ca dupa aceea a ... (vezi toată discuția)