Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Părăsire domiciliu. După căsătorie am cumpărat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Părăsire domiciliu. După căsătorie am cumpărat un autoturism ...

Părăsire domiciliu.
După căsătorie am cumpărat un autoturism cu soția care s-a trecut pe numele meu.
după un an de zile același autoturism a fost trecut de comun acord pe numele tatălui meu că sa nu plătim asigurarea 2500 lei ci 700 lei

in urma cu maxim o luna de zile soția a început să tot caute motive de cearta in legătura cu mașina și tot a insistat să o treacă pe ea. am mers am făcut contractul de vânzare cumpărare din nou de pe tatăl meu pe ea, s-au semnat pe la amiază actele, iar în aceeași zi seara a început un scandal. au venit părinții și ai mei și ai ei iar ea a început să adune hainele, a luat copilul și a plecat la părinții ei, și-a luat toate lucrurile haine cât și bunuri din casa birou ,scaune care spune că îi aparțin

după plecare am incercat sa aplanez conflictul sa existe o impacare, sa discutăm atât cu ea cât și cu părinții ei dar nici o rezolvare

mai nou au început și cu chestia că eu nu am un serviciu stabil, dar întreținerea și totul in casa a fost doar din banii mei fara sa ii cer vreun ban, ea lucra îngrijitoare la spital și tot amenințări cu divorțul

i-am cerut să mă lase să văd copilul in mai multe rânduri dar a refuzat eschivând că are alte treburi de făcut după grădiniță, după care am luat inițiativa sa o aștept dimineață să apară la grădiniță în mai multe zile la rand unde am întâlnit o când mergea să îl ducă, unde copilul m-a văzut și a început să strige la mine și să zică că îi e dor de mine

am reușit să îl iau în brațe să îl pup, ea a început să facă istericale să îl las jos că se grăbește că întârzie la grădiniță și noi eram la 3 metri de ușă grădiniței
i-am zis că o să îl iau de la grădiniță sa ies cu el iar ea mi-a zis că mă da la poliție și am doua variante: accept divorțul la notar sau ne judecăm.

Pentru mine e mai important copilul decât ce vrea ea . Ce e de facut în această situație ?
Manuela Rășină, administrator
Și în această perioadă mi-a permis sa vad doar 2 minute copilul sa ii dau cadoul de Crăciun și după sa urcat în mașină și a plecat , se poate cere instanței terapia de cuplu pentru interesul suprem al copilului , eu nu sunt deacord sa divorțăm , nu sunt motive pentru acest divorț sunt doar niste neînțelegeri dar care nu le putem discuta din cauza părinților ei care ei tot timpul când am incercat sa iau legătura cu ea sau băgat ,și ei mențin teoria că nu am nici un drept asupra copilului că o să văd copilul când vor ei ,daca o sun sa vorbesc cu copilu nu răspunde din cauza părinților că imediat incep să înjure prin spate și să o facă să închidă și consideră că copilul mai bine sa fie fara un părinte decât lângă ambi ,nu ea este problema , daca nu ar fi sufocată de părinți ei și care tot timpul sau băgat și i-au dat sfaturi tot contra ce ar fi bine pentru copil

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Atata timp cat nu exista o hotatare judecatoreasca care sa stabileasca la cine sta copilul, teoretic se poate sa luati si dvs minorul, insa nimic din toate acestea nu servesc interesului copilului, sanatatii si bunei lui dezvoltari.

Acum e totul foarte crud sa zic asa si discutiile sunt la baioneta, insa incercati sa ramaneti la un dialog civilizat cu sotia si sa comuncati spre a identifica solutiile ca si dvs sa va puteti vedea copilul. Ruperea lui briusca de dvs nu este deloc un lucru bun.

Sesizati Proectia Copilului daca va interzice in continuare sa il vedeti, angajati un avocat sa incepeti demersuri urgente in instanta de stablire a unui program.

Trebuie sa stitit si ca parintele care se comporta asemenea sotiei dvs risca sa piarda exercitiul autoritatii parintesti daca mentine minorul intr-un astfel de abuz constant, vreme indelungata.

Puyan a scris:

Și dacă eu iau copilul și fac la fel cum face ea ce se poate întâmpla?

Stimate @Puyan , dvs. tot bateti moneda pe binele suprem al copilului , considerati ca acesta ( binele lui ) e implinit doar daca locuieste cu ambii parinti ? chiar daca , in casa cu el , au avut loc scandaluri care - dvs. spuneti - au necesitat interventia ambelor seturi de parinti ( si ai ei , si ai dvs. ) ? Mie nu-mi pare ca a fost doar o neintelegere minora ... De exemplu , faptul ca nu aveti serviciu stabil , poate fi o mare problema , ca nu-i totuna de unde aveti - si cum rostuiti - acei bani cu care spuneti ca achitati cheltuielile casei . Nu mai puneti vina pe socri , daca ea dorea ati fi putut sa va discutati si eventual sa va rezolvati problemele , doar e om in toata firea , lucreaza , creste un copil , parintii nu sunt prezenti langa ea 24/7 .... Doar ca NU vrea ... Si daca nu vrea , asta este , pana la urma nici o instanta nu o va sili sa ramana intr-o casnicie pe care nu o mai doreste . Si nici sa accepte terapie de cuplu ... Ziceti ca deja ati apelat la instanta pentru a se stabili un program de vizita in favoarea dvs. , asteptati hotararea si o puneti in aplicare , nu aveti ce face altceva , daca nu doriti sa tensionati si mai tare situatia .