Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mătușa e uzufructuar viager dacă mi-a dat mie mie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mătușa e uzufructuar viager dacă mi-a dat mie mie și surorii ...

Mătușa e uzufruct viager dacă mi-a dat mie mie și lu sora casa și terenul dacă decedează și are datorii la CEC sau alte datorii prin lege suntem obligații sa îi plătim datoriile strănepoții a dat ce e în donație.
Dacă a mai dat la altcineva mătușa sa îi moștenească altcineva mai avea pămînt și pe aia sint obligații să plătească datoriile.
Dacă e așa ce trebuie sa fac dinainte sa cedez casa din donație matusei sau altcuiva.
Buna ziua, in cazul decesului matusii, dvs nu aveti obligatia de a suporta datoriile acesteia, acelea vor fi suportate de mostenitori.
Noi strănepoții de sora suntem gradul 5 iar gradul 1 și 4 dacă nu accepta moștenirea datoriile cu-i revin.
Strănepoții sunt obligații sa îi facă înmormântarea dacă sunt anunțați de autorității,asistență socială a răspuns că mătușa nu are pretenții de la strănepoții am făcut scris Primăriei.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, in cazul decesului matusii, dvs nu aveti obligatia de a suporta datoriile acesteia, acelea vor fi suportate de mostenitori.

Dacă sunteți rude de gradul 5, nu mai aveți niciun drept la moștenire.
Vocația succesorală e pana la gradul 4 inclusiv.
Dacă nu exista rude pana la gradul 4 și mătușa nu a lăsat nici testament altcuiva, moștenirea e vacantă și o ia statul.